Rainbow page separator

Pacienti z oddělení dlouhodobě nemocných rehabilitují v zeleni

Pondělí, 11. července 2022

Nové Město na Moravě / Pobyt v zeleni si mohou dopřát pacienti nemocničního oddělení dlouhodobě nemocných (ODN) 3 prostřednictvím terasy s trvalkami. Imobilní pacienty tam zdravotnický personál přiveze. „Provádějí se tam i rehabilitace. Pacienti jsou v příjemném zeleném prostředí,“ potvrdila vrchní sestra ODN Kateřina Havlová.
Projekt zelené terasy z poloviny finančně podpořil dívčí tým FreeRunHelps z Bobrové, kterému se prostřednictvím projektu Vyzvi se! podařilo sehnat 50 tisíc korun. Druhou polovinu se rozhodla uhradit realizační firma 3D-Zahrady, jež zeleň, jež na nemocniční terase již byla, obnovuje a rozšiřuje.
Proměnu terasy už před několika lety zahájily sestřičky z oddělení, které chtěly pacientům čas strávený v nemocnici nějak zpříjemnit. Pacienti se o zeleň starají. „Sami ji zalévají. Pro pacienty, kteří jsou tu dlouhodobě, to představuje sociální kontakt s prostředím, které do doby hospitalizace důvěrně znali,“ uvedla Kateřina Havlová.
Stávající truhlíky byly zahradníky vyměněny za samozavlažovací a osázeny trvalkami. V další fázi dojde k ozelenění výklenku terasy a instalaci vyvýšeného záhonu, kde bude rovněž směs trvalek.