Žďársko, zdarsko, aktuality, památky
Rainbow page separator

Památky v regionu omezují otevírací dobu

Sobota, 15. října 2011

Žďársko/ Turisté, kteří v říjnu míří do žďárského okresu, si mohou prohlédnout zdejší památky oproti letní sezoně pouze ve vymezené dny.Například na zámku ve Velkém Meziříčí mají od pondělí do pátku otevřeno jenom pro předem objednané skupiny o minimálně patnácti osobách. Ostatní návštěvníci se zámeckými interiéry mohou pokochat o víkendech a státních svátcích, a to od deseti hodin ráno do poledne a poté od třinácti do šestnácti hodin. Od listopadu až do března je potom památka uzavřena úplně.
Také Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou na Žďársku je lidem k dispozici již pouze pár posledních říjnových dní. O historii železářství v regionu se veřejnost může něco dozvědět o sobotách, nedělích a svátcích vždy od devíti do sedmnácti hodin. Poslední vstup je v šestnáct hodin. V listopadu už pak bude památka Technického muzea v Brně uzavřena.

Určitá omezení čekají na podzim a v zimě také na turisty, kteří zamíří do žďárského zámeckého areálu. Ve všední dny v říjnu mohou prohlídku absolvovat jen předem nahlášené skupiny. O víkendech a státem uznaných svátcích je možné přijít od devíti do sedmnácti hodin. Od listopadu až do března potom naopak zájemce prohlídka čeká pouze ve všední dny, a to od osmi hodin ráno do čtyř odpoledne. O sobotách, nedělích a svátcích je zámek uzavřen.
Jelikož mají turisté v podzimních a zimních měsících výběr památek, jež mohou navštívit, omezený, mohou zvolit i cíl, který si lze prohlédnout bez vstupného a průvodce. Jako tip na výlet může posloužit například zřícenina hradu Zubštejna nad Pivnicemi na Bystřicku, stejně jako nedaleké zbytky hradu Aueršperk a Pyšolec. Region nabízí také velké množství skalních útvarů rozsetých po celé Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy – například vrcholky Devět skal, Čtyři Palice, Lisovská, Pasecká, Rozštípená a Malínská skála nebo Drátník. Za zhlédnutí stojí také betonové sochy známého žďárského umělce Michala Olšiaka, které je možné najít jak v těsném okolí Žďáru nad Sázavou a sousedních Hamrů nad Sázavou, tak i v Poděšíně na Žďársku nebo u Tří Studní na Novoměstsku.