Rainbow page separator

Parcely na řadovky budou za téměř dva tisíce za metr čtvereční

Úterý, 8. Srpen 2017

Žďár nad Sázavou / Celkem 26 pozemků nabízí žďárská radnice zájemcům o stavbu řadových domků v nové ulici Barvířská v lokalitě Klafar. Prodej, který se uskuteční na podzim (přihlášky je možné podávat od 2. do 30. října), nebude probíhat prostřednictvím elektronické aukce, jako tomu bylo u předchozích parcel pro výstavbu rodinných domů, ale za předem stanovenou cenu. Ta nepřesáhne dva tisíce korun za metr čtvereční zasíťovaného pozemku, který má mít rozlohu 400 až 600 metrů čtverečních a dvanáctimetrovou šířku. Informativní schůzka se v městském úřadě uskuteční 8. září od 17 hodin. „Chtěli jsme vyjít vstříc lidem, kteří dlouhodobě kritizovali, že město prodává pozemky jenom aukcí, takže na ceny nemají šanci dosáhnout,“ sdělil starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.
Město za přípravu infrastruktury letos vydá asi dvacet milionů korun a příští rok zhruba také tolik. Výstavba řadových domků začne za předpokladu, že kupci projeví zájem o minimálně 18 pozemků z celkových 26. Podle vedení města výtěžek z prodeje parcel nepokryje ani náklady na jejich vybavení inženýrskými sítěmi.
Stavební parcely ve Žďáře jsou dražší než v okolích obcích. Ve většině měst na Vysočině dávají přednost přípravě parcel pro samostatné rodinné domy, o které je ze strany stavebníků obecně větší zájem než o řadovou výstavbu. Liší se prodejní ceny pozemků – někde jde o pevně stanovenou cenu za metr čtvereční, jinde o obálkovou metodu, prodej prostřednictvím aukce či jednotnou cenu za pozemek bez ohledu na rozměr. Některé parcely ve městech a obcích Vysočiny stavebníky „svazují“ regulativy, u jiných záleží jen za fantazii a solventnosti majitele.

Za kolik se v poslední době prodávaly parcely na Vysočině?

  • Polná od 1221 Kč/m2, rodinné domky
  • Jihlava 1620 – 1800 Kč/m2, rodinné domky
  • Třešť 1000 Kč/m2, řadovky
  • Chotěboř 700 Kč/m2, rodinné domky
  • Havl. Brod od 1147 Kč/m2, rodinně domky
  • Třebíč od 1620 Kč/m2, rodinné domky
  • Žďár n. S. od 1200 Kč/m2, rodinné domky
  • Svratka 300 Kč/m2 + DPH, rodinné domky