Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, vlak, parní
Rainbow page separator

Parním vlakem na Oslavy Pernštejnského panství

Středa, 4. Červenec 2012

pernstejnske-slavnosti-2010-lokomotivaŽďár nad Sázavou /Již tradičně se první červencový víkend konají v Nedvědici Slavnosti Pernštejnského panství. České dráhy při této příležitosti vypraví o víkendu 7. a 8. července dva parní vlaky. První pojede tradičně z Brna přes Tišnov, druhý pak z Havlíčkova Brodu přes Žďár nad Sázavou a Nové Město na Moravě. Navíc v pátek a pak v neděli zpět pojede zvláštní expres z Pardubic přes Havlíčkův Brod a Nové Město na Moravě. V čele expresu pojede dvojice motorových lokomotiv řady 751 a 749 „Bardotek“, sestaven bude z vojenských vozů Btk. V Nedvědici i přímo na Pernštejně je připravena bohatá nabídka zábavy pro děti i dospělé.

Letošní jízdy jsou opět ve znamení dvou parních lokomotiv – brněnské „Šlechtičny“ řady 475.101 a olomouckého „Kremáka“ jezdícího s označením 534.0432. První lokomotiva pojede v čele historického vlaku z Brna, druhá pak z Havlíčkova Brodu. Pro odpolední návraty se v čele vlaků vymění. V obou vlacích jsou zařazeny bufetové vozy s občerstvením a nabídkou jihomoravských vín, vlak bude sestaven z historických vozů. Na vybraných pravidelných vlacích budou nasazeny historické motorové vozy a lokomotivy.

Jízdenky z Brna je možné zakoupit v předprodeji v ČD centru na brněnském hlavním nádraží, zbylé jízdenky pak budou prodávat průvodčí přímo ve vlaku. Jízdenky z Havlíčkova Brodu se budou prodávat přímo ve vlaku.

V Nedvědici u rybníka proběhne v sobotu od 11:30 průvod družiny pana Viléma II. z Pernštejna do Nedvědice, Hold pánům z Pernštejna. Připravena je po oba dva dny řada koncertů. Na Hradě Pernštejn bude probíhat historický jarmark, předvádění řemesel, soutěže pro děti, jízdy na koni, výstava dravců a jiné atrakce. Na všech nádvořích bude nabídka stylového občerstvení, zájemci mohou využít také návštěvu interiérů hradu od 10 do 17 hodin. V sobotu bude v Doubravníku zpřístupněna hrobka hrabat Mittrowských s výkladem.