Rainbow page separator

Po letech úsilí začíná i ve Žďáře sloužit babybox

Pondělí, 26. Říjen 2020

Žďár nad Sázavou / V pátek 6. listopadu v poledne bude oficiálně uveden do provozu žďárský babybox. Specializovaná firma ho již nainstalovala ke hlavnímu vchodu firmy TOKOZ. V případě, že někdo do babyboxu odloží dítě a vzápětí se rozezní zvukový signál, ostraha firmy, která je činná čtyřiadvacet hodin denně, přivolá zdravotnické záchranáře. Vyhřívaná schránka na nechtěné novorozence je aktuálně ve zkušebním provozu.
V souvislosti s umístěním schránky ve Žďáře hledal „otec“ babyboxů Ludvík Hess vhodné místo pět let, uvažovalo se například o poliklinice, domě s pečovatelskou službou, azylovém domě i stanovišti hasičů, nicméně žádná z těchto možností se nakonec nedočkala realizace. Vedení žďárské radnice preferovalo spíše Nové Město na Moravě, kde je nemocnice, nicméně Hess upřednostňoval okresní město coby větší sídelní jednotku.
Babyboxů je nyní v republice sedmasedmdesát, první z vyhřívaných schránek, které jsou instalovány zejména u nemocnic a záchranných služeb, začala sloužit svému účelu před patnácti lety v pražské vinohradské nemocnici. Zatím bylo prostřednictvím babyboxů zachráněno více než dvě stě dětí. Z okresních měst tyto schránky nejsou už jenom v Lounech a v Tachově.