Rainbow page separator

Po obnovené naučné stezce se lidé projdou na podzim

Úterý, 19. Leden 2021

Žďár nad Sázavou / Na jaře začne revitalizace deset let staré naučné stezky vedoucí kolem Konventského rybníka, hotovo by mohlo být už v říjnu. Generální opravu původně bezbariérové trasy s dřevěnými povalovými chodníčky a vyhlídkami, mlatovými cestami a mobiliářem provede pražská firma Green Project, a to za zhruba pět a půl milionu, přičemž výstavbu nových stezek na původních základech z pětaosmdesáti procent uznatelných nákladů podpoří dotace. Mimo obnovu naučné stezky má dojít také k demolici nevyužívaného objektu u vstupu na trasu pod Zelenou horou a napojení na stávající chodník.
Frekventovaná stezka byla v posledních několika letech ve špatném stavu, na němž se podepsal i podmáčený terén, přičemž loni v červnu ji radnice po přívalovém dešti, který poškodil i statiku některých chodníků, nechala z důvodu bezpečnosti uzavřít. Předtím město na 2,6 kilometru dlouhé trase stezky průběžně zajišťovalo výměnu rozbitých prken v chodnících a částí zábradlí u mostu přes Stržský potok i vyhlídkových mol.
Obnovená stezka má být odolnější vůči povětrnostním vlivům. Oproti původnímu chodníku budou použity odlišné technické detaily i odolnější dřevo. Místo smrku, který ve venkovních podmínkách poměrně rychle podléhá zkáze, se počítá s dřevem modřínu a dubu.