Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, solení, zima
Rainbow page separator

Po zimě otázka solení zůstává

Neděle, 29. dubna 2012

zimni-udrzba-02-nove-mesto-na-moraveNové Město na Moravě /Letošní zima byla v porovnání s tou loňskou o poznání skutečnější a i o něco delší. Nejvíc práce s odklízením sněhu v Novém Městě na Moravě bylo během ledna.Náhlý a velký spad sněhu v lednu znamenal větší nároky na Technické služby při údržbě komunikací, musel se i odvážet sníh z ulic, což se podařilo během jednoho týdne, komunikace tak byly sjízdnější a bezpečnější.

Solením byly letos poprvé udržovány některé místní komunikace. Technologie se osvědčila hlavně při tvorbě náledí nebo na hladké vrstvě čerstvě ujetého sněhu. Sníh rychleji odtával a vozovky byly holé a lépe sjízdné. Několik dní na přelomu ledna a února byly teploty pod mínus deseti stupni, kdy musely být všechny komunikace udržovány pouze inertním materiálem. Otázkou je vliv na stav povrchů komunikací, to ale ukáže až čas. V některých lokalitách, kde se během zimy komunikace solily, byla během jarní údržby menší prašnost.

zimni-udrzba-01-1-nove-mesto-na-moraveHromadící se sníh ve všech ulicích tvoří sněhové bariéry, ty pak komplikují provoz na zúžených silnicích i chodnících. Proto byl sníh z ulic odvážen a kupil se na volných plochách v ulici Malá a Žďárská. Navezený sníh se ale koncem dubna proměnil v nevzhledné hromady pomalu tajícího sněhu, připomínající smetiště plné štěrku. (k vidění ve zmíněných ulicích ještě dnes) Na příští zimní sezónu se bude město snažit najít jinou vhodnější lokalitu na okraji města, kam by byl sníh odvážen.

Jak byli spokojení občané a zda po dlouhých letech sporů, zda solit nebo ne, jsme se ptali občanů v anketě.

Anketa:

Jak jste byli se zimní údržbou spokojení Vy, občané, tak na to jsme se Vás ptali v anketní otázce v minulém čísle.

Výsledky:

28% – Solení mi nevadí. Ty části ulic, které byly takto udržovány, byly mnohem lépe průjezdné. Zmizel z nich také ošklivý štěrk. Jsem pro, aby se solení dále rozšířilo.

29% – V určité míře jsem pro. Solil bych, ale nadále jen hlavní tahy a dál bych solení nerozšiřoval. V užších ulicích by s tím byly problémy.

43% – Jsem proti solení. Vzniká jen břečka a sůl ničí nejen povrch silnice, ale i okolní zeleň. Navíc ničí lidem i boty.

Téma zimní údržby a solení nadále novoměšťáky rozděluje na dvě téměř stejně velké poloviny příznivců a odpůrců. Přestože zastánců solení je o něco více, tak i oni jsou rozděleni v názoru na to, zda solit pouze hlavní komunikace nebo tento způsob údržby rozšířit i do zbytku města. Je vidět, že téma zimní údržby bude i nadále složité a anketa pro rozhodování na příští rok novoměstské radnici moc nepomohla. Občané mohou svůj názor k zimní údržbě ještě vyjádřit do 31. 5. využít diskusní portál www.vas-nazor.cz