Rainbow page separator

Počasí kůrovci nepřeje. Už druhým rokem nahrává vlastníkům lesů

Pátek, 18. února 2022

Kůrovcová kalamita pokračuje, kůrovec postupuje Žďárskem od jihu i západu z Bohdalovska a Radostínska, Ostrovska a Losenicka až na centrální Žďársko, kde se snaží dobít nová území. Jen za loňský rok bylo ve na území ORP Žďár nad Sázavou vytěženo v lesích drobných majitelů asi 76 tisíc stromů a na celém ORP je to přes 300 tisíc stromů. Dalších 10 tisíc stromů zbývá do konce března vytěžit.
Vloni kůrovec na většině území stihl dvě generace, v některých lokalitách ovšem ani druhou nedokončil. Prozatimní průběh prvních měsíců roku je rovněž klimaticky příznivý. Vylétlo nám tedy méně kůrovce, než v minulých letech.
Už druhým rokem mají majitelé lesů vhodnější podmínky pro boj s kůrovcem, kalamita ale rozhodně neskončila.
Kůrovcová kalamita je tu s námi ve vlnách už mnoho let. Jedna z vln začala po suchu v roce 2003, ale její dopady nebyly tak tragické jako v současnosti. Poslední vlnu kalamity odstartovalo sucho v roce 2015, které pokračovalo až do předloňského roku.
Kalamitu ovlivňují dva faktory
Příroda je mocný pán a bohužel, pokud bude na jaře a v létě sucho, ani loňský na srážky vydatný rok kalamitu nezadrží a ta bude pokračovat v plné síle.
Druhým faktorem je přístup samotných vlastníků lesů.
„Prosíme vlastníky lesů, aby i přes léta trvající problémy s lesy nezanevřeli na svoji morální i zákonnou povinnost údržby lesa. Neděláte to pro sebe ale pro své děti a vnuky, kteří lesy jak jsme je známe my, nemusí nikdy poznat,“ apeluje místostarostka Ludmila Řezníčková.
Kalamita nemusí znamenat jen konec smrku
Častou myšlenkou u kůrovcové kalamity je, že sice nám zmizí smrky, ale vysadíme jiný les a za 20 let bude vše v pořádku. To ale nemusí být nutně pravda. Pokud zůstane les příliš dlouho bez výsadby, je už velmi těžké na jeho místě zasadit les nový. Proces, který při rychlém jednání může trvat 10 let, se protáhne na další desítky let jen kvůli tomu, že lesní půda rychle degraduje.
„Doposud vlastníci lesů na Žďársku byli často velmi vzorní a většinu napadených stromů zpracovali včas. Těmto vlastníkům lesa patří velké poděkování. Možná i právě díky tomu postup kalamity zpomalil. Nyní je třeba využít “nabídky přírody” v podobě větších srážek a zpracovat kůrovce, než ze stromů opět vylétne. O tom, jestli tato veškerá snaha vlastníků lesa nebyla marná, se rozhodne v příštích několika měsících či letech. A to další zlomové jaro právě začíná,“ popisuje situaci na Žďársku Jaroslav Doubek z odboru životního prostředí.
Důležité termíny pro boj s kůrovcem
Do 31. března je nutné zpracovat a asanovat veškeré stromy napadené v průběhu podzimu a zimy.
Do 30. května je nutné zpracovat a asanovat veškeré stromy napadené v průběhu dubna a května.
Více informací jak bojovat s kůrovcem naleznete na webu města www.zdarns.cz.