Rainbow page separator

Počet nehod se zvířaty za posledních pět let výrazně vzrostl

Úterý, 15. Leden 2019

Žďársko / Počet střetů řidičů s lesní zvěří a domácími zvířaty v posledních pěti letech značně vzrostl. Zatímco v roce 2014 se jednalo o 56 případů, v roce 2018 policisté na Žďársku řešili již 232 případů, kdy šoférům do cesty vběhlo zvíře a oni už nestihli zareagovat tak, aby se vyhnuli srážce.
„K typicky nejnebezpečnějším místům se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky, dále také cesta vedená lesními porosty. Častou skrýší zvířat jsou též nevysekané okraje silnic, kterými se zvíře může nepozorovaně dostat až do bezprostřední blízkosti vozovky, takže řidiči mnohdy nezbývá mnoho času na zareagování,“ vyjádřil se vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Jan Kostečka. Dodal, že i když jsou u vybraných komunikací pachové ohradníky, což je pozitivní, zvěř si najde náhradní trasy, tudíž ke srážkám s projíždějícími auty pak dochází jinde.
Šoféři by proto měli předvídat a především v kritických oblastech raději sundat nohu z plynu. „V případě, že jedete vysokou rychlostí a srážce se zvěří již nejde zabránit, zachovejte chladnou hlavu a nesnažte se o riskantní úhybný manévr. Střet se zvířetem vás může stát několik desítek tisíc korun, ale střet se stromem či protijedoucím vozidlem může skončit fatálními následky,“ doplnila policejní mluvčí Dana Čírtková.