kriminalita
Rainbow page separator

Počet trestných činů klesl, objasněna byla polovina z nich

Středa, 23. Červenec 2014

Policie, auto

Žďársko / Celkem 803 trestných činů bylo spácháno na území žďárského okresu od začátku ledna do konce června letošního roku. Z nich jich bylo policií objasněno 392, což činí 48,82 procenta. Za první pololetí dokumentují krajští policisté na celé Vysočině celkem 4 275 trestných činů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 330 skutků méně.

„Vyjádřeno v procentech – počet trestných činů se v kraji za prvních šest měsíců roku 2014 snížil o 7,17 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Dodala, že objasněnost případů dosáhla 50,6 procenta, což představuje ve srovnání s loňským prvním pololetím zvýšení o 3,68 procenta.

Na Vysočině se oproti loňsku snížil například počet loupežných přepadení a případů porušování domovní svobody, avšak je více úmyslných ublížení na zdraví. K nárůstu kriminality došlo i v oblasti mravnostní trestné činnosti, především se to týká znásilnění a pohlavního zneužívání. „Z 64 letošních případů mravnostních trestných činů se podařilo objasnit 46. Bohužel, i letos se některá oznámení v průběhu vyšetřování ukázala jako vymyšlená. Každému přijatému oznámení musí věnovat kriminalisté maximální pozornost a všechny vymyšlené případy je pak zbytečně zatěžují a zdržují od jiné práce. Proto proti osobám, které si skutek vymyslí, budou kriminalisté postupovat i v budoucnu zcela nekompromisně, a tyto osoby se pak samy vystavují trestnímu stíhání,“ dodala mluvčí.