Rainbow page separator

Pod zříceninou hradu Zubštejn budou opět řinčet zbraně

Středa, 18. Červenec 2018

Bystřice nad Pernštejnem / Další ročník Festivalu historického šermu, hudby a tance, který v roce 2012 nahradil divácky oblíbenou Bitvu o hrad, se o víkendu uskuteční pod zříceninou hradu Zubštejn nad Pivonicemi, místní částí Bystřice nad Pernštejnem.
Akce začíná na louce pod hradem v sobotu 21. července v 10 hodin, na programu budou jako obvykle historická šermířská střetnutí – vystoupí šermířské skupiny Alternus a Victorius, dále také čaroděj a okultista Cave s hady. K vidění bude i ukázka výcviku dravců a vystoupení kejklířů, lidé mohou zajít do středověké věštírny, poslechnout si koncert heavymetalové kapely Metanoon a užít si i dalších kratochvílí včetně dobrého jídla a pití. V sobotu program potrvá do 21 hodin, v neděli pak od 10 do 17 hodin.
Hrad Zubštejn byl vystavěn zřejmě koncem první třetiny 14. století pány z Medlova (předchůdci Pernštejnů), přičemž první zpráva o něm pochází z roku 1344. Původní název sídla byl Kámen, později Zubří kámen, tedy Zubrštejn, od čehož se pak odvodil název Zubštejn. Od druhé poloviny 14. století střídal hrad majitele a do rukou Pernštejnů se dostal v roce 1446. Nakonec ale panstvo dalo přednost reprezentativnějšímu Pernštejnu, takže v roce 1596 byl už Zubštejn uváděn jako pustý.