Žďársko, zdarsko, aktuality, lyžování, podmínky
Rainbow page separator

Podmínky pro běžkaře jsou na Žďársku stále špatné

Středa, 11. Leden 2012

lyzarsky-okruhŽďársko/ I nadále mají milovníci běžeckého lyžování na Žďársku špatné podmínky pro provozování svého oblíbeného sportu. Počasí, kdy střídavě padá mokrý sníh, prší a teploty se většinou drží nad nulou, komplikují úpravu lyžařských tras v celém okrese. V noci na úterý napadalo v okolí Žďáru nad Sázavou kolem pěti centimetrů nového sněhu, přičemž se tak výše bílé pokrývky vyhoupla na nějakých osm až dvanáct centimetrů. Jenže déšť, který během těchto dní skrápí v nepravidelných intervalech žďárský region, vytvořil ze sněhu doslova mokrou kaši. Během úterý navíc výše sněhové vrstvy ještě poklesla – kolem třetí hodiny odpolední dosahovala zhruba čtyř až osmi centimetrů. A za těchto podmínek skutečně nelze stopy pro běžkaře strojově upravovat. Podobně je tomu také v okolí Nového Města na Moravě.V pondělí 9. ledna byla upravena rolbou trasa od hotelu Ski, přes Vlachovice, Sklené, Fryšavu, Kadov, Medlov, Tři Studně a opět na Vlachovice a hotel Ski. Jenže i takto uzpůsobenými lyžařskými stopami v úterý zacloumalo nepříznivé nezimní počasí.

Dostatek sněhu je podle lyžařského webu Nového Města na Moravě pouze v okolí Fryšavy a obce Tři Studně. Na takzvaném Fryšavském ledovci, kde bývá i za nepříznivých klimatických podmínek poměrně dost sněhu, bylo v úterý 10. ledna zhruba 40 centimetrů sněhové pokrývky. Na loukách u Skleného vrstva činila kolem třiceti až čtyřiceti centimetrů. U Jiříkovic dosáhla cirka třiceti centimetrů a ve Vysokém u Žďáru nad Sázavou bylo pouze mezi deseti až patnácti centimetry sněhu.

Ochlazení nemá podle meteorologů přijít ani v následujících dnech. I nadále se očekávají teploty nad nulou. Na Vysočině se ve středu i ve čtvrtek musejí tedy lidé připravit na mrholení a dešťové přeháňky. Ty se ale ve vyšších polohách mohou měnit ve sněžení. (zp)