Rainbow page separator

Podvedení přišli o peníze, nedočkali se traktoru ani auta

Pondělí, 15. dubna 2024

Policejní auto, policie, měření rychlosti

Žďársko / O sedmaosmdesát tisíc euro přišel muž, který si prostřednictvím bazarového portálu rozhodl pořídit traktor značky FENDT s nakladačem z Německa. 

„Na nabídku zareagoval a následně s ním navázala komunikaci osoba, která mu obchod potvrdila, e-mailem zaslala fakturu na koupi traktoru a společně se domluvili na podmínkách převzetí stroje. Muž požadovanou částku zaplatil a na smluvené místo v Německu si pro traktor přijel. Ten se však na místě nenacházel a kupující zjistil, že společnost, jež traktor prodávala, neexistuje a prodejce, s nímž komunikoval, se stal nekontaktní,“ popsala jeden z podvodů Michaela Lébrová z oddělení tisku a prevence krajského policejního ředitelství.

Podobně dopadl také muž, jemuž se na zahraničním bazarovém portálu zalíbilo auto značky Peugeot za téměř patnáct tisíc euro z Itálie. S prodávajícím se dohodl na zaplacení zálohy předem a podmínkách převzetí auta. Scénář byl poté obdobný jako v prvním případě. Na udaném místě ve smluvenou dobu nebylo ani auto, ani prodejce. „V regionu muž obdobnou společnost sice nalezl, k podvodníkovi se ale nedopátral, neboť uvedená firma předmětné vozidlo neinzerovala. Následně také ustala veškerá komunikace s prodejcem a muž zjistil, že se stal obětí podvodu,“ upřesnila Michaela Lébrová.

Policisté opakovaně varují veřejnost před rizikem plynoucím z nákupů s platbou předem, a to zejména v zahraničí. „Čtěte recenze týkající se internetových portálů, obchodů a prodejců, kdy mnohé se dá vyčíst i v komentářích, popřípadě dohledat informace o prodejcích od lidí, kteří mají s prodejcem zkušenosti. Na platbu předem přistupujte jen u ověřených prodejců a nenechte se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou,“ doplnila Michaela Lébrová.