Rainbow page separator

Podvodníci na sítích mají žně, z ženy vylákali 350 tisíc

Úterý, 4. Srpen 2020

Žďár nad Sázavou / Několik případů trestné činnosti spadající do kategorie počítačové kriminality, kdy se pachatelé dopustili podvodu přes internet a sociální sítě, prověřují žďárští kriminalisté. Jednou z obětí se stala žena, na níž podvodníci postupně vylákali 350 tisíc korun. Peníze si vypůjčila u bankovních i nebankovních společností.
„Její důvěru si získali pachatelé vydávající se zejména za americké vojáky sloužící na misích, kteří jsou ve složité životní situaci a v ohrožení života. Z ženy vylákali peníze například pod záminkami vyplacení z nebezpečné mise a jejich záchrany nebo přeposlání drahé zásilky na adresu poškozené a uhrazení poplatků. Intenzita požadavků sílila a také nátlak na její soucit a psychiku. Ženě zasílali fotky zejména dětí, které vydávali za své rodinné příslušníky, s historkami o hrozícím nebezpečí, pokud jim nezašle prostředky v zahraniční měně,“ uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Dodala, že žena peníze poslala, i když ji bankovní společnost upozornila na riziko, že může jít o trestnou činnost.
Od poloviny července policisté řeší také případ, kdy podvodníci připravili muže o peníze pomocí falešného profilu na sociálních sítích. „Pachatel vytvoří podobný nebo totožný profil osoby, kterou uživatel profilu zná a má ji v přátelích. Následně zašle žádost o zaslání telefonního čísla, například z důvodu jeho ztráty, a dále žádost o hlasování v nějaké anketě nebo soutěži a zaslání hlasovací SMS. Po zaslání údajů pachatel zadá na internetu platební příkaz pomocí m-platby, kdy je možné provádět platby na internetu pomocí mobilních telefonů. Hlasovací zprávou dojde k potvrzení příkazu. Zaplacená částka se následně objeví ve vyúčtování za poskytnuté telefonické služby odesílatele potvrzujícího SMS zprávy,“ popsala policejní mluvčí. „Muži začaly chodit SMS zprávy s kódem pro resetování hesla k profilu na sociálních sítích a autorizační kód pro obnovu hesla e-mailové schránky. Protože si nic nevyžádal, na zprávy nereagoval. I tak se však pachateli podařilo informace získat, změnit muži přístupová hesla a ovládnout jeho účet na sociálních sítích a e-mailovou schránku. To, že se stal obětí trestného činu, zjistil o dvě hodiny později, kdy ho kontaktoval známý, na kterého se pachatel zaměřil následně,“ sdělila mluvčí. Mužův známý se domníval, že s ním komunikuje majitel profilu, a provedl, co po něm podvodník chtěl. Svůj omyl zjistil poté, co mu přišly od operátora zprávy, že mu z účtu byly odečteny téměř dva tisíce korun.