Rainbow page separator

Podvodníci se přesměrovali na zahraniční internetové portály

Neděle, 28. ledna 2024

Žďár nad Sázavou / Traktoru z Německa se muž nedočkal, jinému se zase nevyplatila koupě vozidla z Itálie – další oklamaní kupci se stali obětí podvodníků. 

„Své o tom ví například muž, který si vybral na internetovém bazarovém portálu inzerát nabízející prodej traktoru za částku kolem 90 tisíc korun. Zareagoval a následně s ním navázala komunikaci osoba, která mu obchod potvrdila s tím, že transport traktoru z Německa zajistí přepravní společnost. Následovala další komunikace prostřednictvím jiné e-mailové adresy a přišly mu i dokumenty potvrzující přepravu. Muž částku zaplatil, následně mu ale začaly chodit požadavky na další platby. Když zaplatil opakovaně ekologickou daň, přišlo mu upozornění, že nebyl na adrese zastižen a přepravce tak musel traktor zase odvézt do meziskladu. Po muži tak byla požadovaná další platba, kterou už ale nezaplatil. Následně byl ještě upozorněn na narůstající náklady, opět s požadavkem na platbu,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že v tu chvíli už muž tušil že se stal obětí podvodu, což se potvrdilo. Negativní zkušenost ho stála přes 120 tisíc.

O několik set tisíc přišel jiný muž, který se rozhodl, že si pořídí auto z Itálie, konkrétně vozidlo značky Volvo nabízené zahraniční společností. „Muž po domluvě s prodávajícím zaslal na zahraniční účet nejprve zálohu, poté po něm chtěl podvodník doplatit i zbývající částku, což muž nakonec učinil. Domluvili se, kde si bude moci muž auto převzít. Když ale na smluvené místo do Itálie přijel, nikoho tam nenašel. V regionu obdobnou společnost sice nalezl, podvodníka ale nedopátral. Ustala také veškerá komunikace s ním,“ uvedla mluvčí další z podvodů.

Policisté proto opakovaně apelují na veřejnost. Jednak veškeré platby předem představují riziko, dále je podezřelé, pokud prodávající během transakce začne na kupce vyvíjet určitý nátlak. „Podezřelé rovněž je, když začne prodávající požadovat různé poplatky nebo peníze navíc za nějaké služby. Je třeba si vše ověřovat, projít si recenze a případné komentáře dalších lidí, kteří mají s prodejcem zkušenosti,“ dodala Jana Kroutilová.