Rainbow page separator

Podvodů na internetu přibývá, policisté doporučují obezřetnost

Úterý, 18. Duben 2017

Policie České republiky

Žďár nad Sázavou / Několik případů majetkové trestné činnosti prostřednictvím internetu a sociálních sítí letos prověřují žďárští kriminalisté a specialisté z odboru analytiky krajského policejního ředitelství. „Apelujeme na uživatele internetu a sociálních sítí, aby byli obezřetnější při pohybu v kybernetickém prostředí a sdělování informací o své osobě a okolí,“ uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Oproti roku 2015, kdy policisté v celém kraji evidovali 285 případů, se tento počet zvýšil již o stovku. V poslední době se často objevují případy, kdy si pachatel vytipuje na sociální síti osobu a naváže s ní přátelský vztah. Cílem je získání důvěry a hlavně peněz, které nakonec oběť sama pošle na účet. „V mnoha případech figuruje historka o raněném vojákovi, který potřebuje prostředky na léčbu a na zpáteční cestu zpět do své země, dále se jedná o různé historky o vážně nemocných rodinných příslušnících. V některých případech se pachatelé snaží navázat platonický vztah a oběti dají příslib budoucího společného soužití,“ popsala mluvčí.
Častým podvodem jsou i inzeráty na prodejních portálech, kde pachatelé nabízejí zboží za velmi příznivou cenu. Komunikace probíhá za použití různých legend, například o nutné potřebě poslání financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží, proclením a podobně. Kupující nakonec nemá ani zboží, ani peníze. „Častými případy jsou i různé žádosti na facebookových profilech o zpřístupnění osobních údajů. Pachatel ve většině případů vytvoří podobný nebo totožný profil osoby, kterou uživatel profilu zná a má ji uloženou mezi přáteli. Následně zašle žádost o zaslání telefonního čísla, například z důvodu jeho ztráty, a dále žádost o hlasování v nějaké anketě a zaslání hlasovací SMS. Po zaslání údajů pachatel zadá na internetu platební příkaz pomocí m-platby, kdy je možné provádět platby na internetu pomocí mobilních telefonů. Hlasovací zprávou dojde k potvrzení příkazu. Zaplacená částka za zboží nebo služby se pak objeví ve vyúčtování za poskytnuté telefonické služby odesílatele potvrzující SMS zprávy,“ doplnila mluvčí.