Rainbow page separator

Poklad objevený na Bystřicku obsahoval 283 stříbrných mincí

Sobota, 21. Květen 2016

Bystřicko / Vysočinští památkáři evidují další hodnotný historický nález. Na jaře nálezce z Bystřicka náhodně objevil malovaný keramický džbán, který obsahoval 283 stříbrných mincí z období od druhé poloviny 15. století do první poloviny 17. století.
„Archeologický nález je v tuto chvíli umístěn v krajské příspěvkové organizaci Muzeum Vysočiny Jihlava. Ve spolupráci s oddělením památkové péče Krajského úřadu Kraje Vysočina budou zadány odborné posudky související s objeveným pokladem,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. Dodala, že poctivý nálezce má ze zákona od krajského úřadu právo na odměnu.
Nejde o první poklad nalezený v posledních letech na Vysočině. Loni byla náhodně objevena v lesním porostu nedaleko Humpolce keramická nádoba obsahující 341 zlatých a stříbrných mincí ražených na přelomu a v první polovině 17. století. Nejcennější z nich je zlatá mince arcibiskupa Ditrichštejna z Olomouce. Podle archeologů si tam mince pravděpodobně v době třicetileté války uložil bohatý humpolecký soukeník.