Rainbow page separator

Policista zachránil život sousedce, kterou postihl infarkt

Pátek, 28. září 2018

Žďár nad Sázavou / Čtyřiatřicetiletého policistu ze žďárského obvodního oddělení Stanislava Sochora ocenil za záchranu života ředitel Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Miloš Trojánek. Policista v srpnu poskytl první pomoc ženě, které se udělalo v jejím bytě špatně.
„Žena měla kolem půl druhé v noci záchvat, dusila se a nemohla dýchat. Vyšla proto na balkon, aby se nadýchala čerstvého vzduchu, ale její stav se rychle zhoršoval. V bytě o poschodí níž právě spal policista Stanislav Sochor, který přes otevřené balkonové dveře uslyšel podezřelé zvuky. Rychle vstal a vyšel na balkon, kde zjistil, že sousedka v bytě nad ním má zdravotní potíže a potřebuje urychleně pomoc,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že policista volal na sousedku, aby přešla z balkonu ke dveřím a pokusila se mu otevřít. „Utíkal jsem po schodech nahoru k bytu paní sousedky, které se podařilo odemknout mi dveře. Viděl jsem, jak už nemůže popadnout dech, proto jsem se jí snažil pomoci. Bouchnul jsem ji opakovaně do zad, zvedl jsem ji, aby se mohla nadechnout, a odnesl ji do místnosti, kde jsem ji uložil do stabilizované polohy. Začala lépe dýchat, a já jsem okamžitě volal zdravotnickou záchrannou službu,“ popsal zachránce s tím, že žena měla ještě starost, kdo se postará o jejího psa a o uzamčení bytu. Policista ji přislíbil, že se o všechno postará. Do příjezdu záchranky pak kontroloval její životní funkce a snažil se s ní neustále komunikovat.
Později se ukázalo, že žena prodělala akutní infarkt, takže rychlý zásah policisty jí zachránil život. „Chtěla bych poděkovat panu Stanislavu Sochorovi za záchranu života, kdy jeho pomoc a okamžité jednání vedlo k tomu, že jsem stále mezi živými. Ve svém volném čase a mimo službu jednal naprosto profesionálně,“ napsala žena v děkovném dopise, jenž adresovala žďárskému policejnímu územního odboru. „Tento příběh dokládá, že máme mezi sebou kolegy, kteří dokáží v pravou chvíli adekvátně zareagovat na vzniklou situaci a není jim lhostejné, co se děje v jejich okolí, i když zrovna nejsou ve službě. Profesionální počínání kolegy při záchraně života může být příkladem pro ostatní a právem si zaslouží poděkování a uznání,“ doplnil Miloš Trojánek.