Rainbow page separator

Poplatek za odpady bude v Mělkovicích nižší než jinde

Čtvrtek, 8. Prosinec 2016

Třídění odpadu

Žďár nad Sázavou / Jen 430 korun za osobu místo 580 korun budou v příštím roce platit za odpady obyvatelé osady Mělkovice. Právě v této místní části Žďáru se uskuteční pilotní projekt s názvem Zelená osada. Podstatou je, že tamním čtyřem desítkám domácností už nebudou vyváženy popelnice se směsným odpadem každý týden, ale jen jednou za 14 dní, navíc tam nebude ani městský kontejner na biodpad. Tamní lidé se totiž rozhodli více třídit odpad, přičemž žďárská radnice jim ke zpracování bioodpadu poskytne domácí kompostéry.
„Odbor komunálních služeb pro příští rok navrhoval zvýšení poplatku za odpad, ale řekli jsme si, že nejdříve zkusíme lidi motivovat k lepšímu třídění. Na příkladu Mělkovic uvidíme, jak se to osvědčí, protože nejlevnější odpad je ten, který vůbec nevznikne,“ uvedl starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.
Za uložení tuny směsného odpadu na skládku platí radnice zhruba tisíc korun a za zpracování stejného množství bioodpadu asi tři sta korun. Vyhlášku obsahující sazbu poplatku za odpad, která již bude s výjimkou Mělkovic sjednocená mezi Žďárem a jeho místními částmi, v nichž lidé dosud měli padesátiprocentní slevu, mají zastupitelé schvalovat 15. prosince.