Rainbow page separator

Pořad o dirigentce kvůli nemoci přesunuli

Pátek, 20. Únor 2015

Vítězslava Kaprálová - Vitulka a její lástky

Nové Město na Moravě / Na 17. března byl z důvodu nemoci přesunut pořad Vitulka a její lásky, který pořádá novoměstská Horácká galerie. Akce je poctou brněnské hudební skladatelce Vítězslavě Kaprálové k 100. výročí jejího narození.
Během pořadu zazní hudební ukázky ze skladatelské tvorby Vítězslavy Kaprálové, skladby budou proloženy čtením z dopisů a knih o krátkém životě a láskách nadějné umělkyně, která milovala Vysočinu a především okolí Třech Studní, kam její rodina jezdila na letní byt. Právě tam Kaprálová v červenci roku 1938 pozvala svého učitele, hudebního skladatele Bohuslava Martinů, který později i z tohoto pobytu čerpal při tvorbě své světoznámé kantáty Otvírání studánek. Studánka Vitulka v lesním amfiteátru u Třech Studní, kde se každý rok koná jarní slavnost Otvírání studánek, je pojmenovaná právě po Kaprálové.
Mladá skladatelka a dirigentka zemřela v roce 1940 v 25 letech v exilu v jihofrancouzském Montpellier na tuberkulózu. I přes svoji předčasnou smrt stačila zkomponovat pětadvacet skladeb, dirigovala Českou filharmonii v Praze i Orchestr BBC v Londýně.