Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, pověsti, zámek
Rainbow page separator

Pověsti ovládly zámek až do konce října

Pondělí, 13. Květen 2013

Žďár nad Sázavou / Řada návštěvníků si už od začátku měsíce prohlédla unikátní sezonní výstavu ve žďárském zámku Kinských, která nese název Staré pověsti české. Zábavnou formou se věnuje souboru legend a pověstí o nejstarších dějinách Čechů, jenž vznikal postupně v průběhu pěti století. Po loňské premiéře, která byla ve Žďáře velice úspěšná, se mohou návštěvníci opět setkat s praotcem Čechem, kněžnou Libuší a Přemyslem, Bivojem a dalšími postavami z pověstí.

Expozici netvoří jen tištěné materiály, ale doprovázejí ji různé zvukové efekty a vizualizace. Staré pověsti české jsou tak svým pojetím interaktivní, zábavné a hravé, lidé si mohou třeba zkusit potěžkat divočáka nebo si zjistit své staročeské jméno a jeho výklad. Na své si tak přijdou návštěvníci malí i velcí, kteří se chtějí nejenom poučit, ale také pobavit.

Výstavu uspořádaly Národní muzeum, Kraj Vysočina, Žďár nad Sázavou a společnost Kinský Žďár, v minulých letech byla expozice ve větším rozsahu instalovaná v pražském Národním muzeu. „Byla velice úspěšná, přilákala více než čtvrt milionu návštěvníků. Ve Žďáře bude určitě jedním z lákadel letošní turistické sezony,“ uvedla Petra Belaňová z oddělení vnějších vztahů Národního muzea. Výstava ve žďárském zámku potrvá do konce října, otevřena je mimo pondělí vždy od 9 do 17 hodin.