Rainbow page separator

Před 80 lety začali v nemocnici přijímat všechny pacienty

Sobota, 15. ledna 2022

Nové Město na Moravě / Osmdesát let uplynulo od zahájení plného provozu novoměstské nemocnice, respektive od přiznání takzvaného práva veřejnosti. Od 1. ledna 1942 v ní coby veřejné nemocnici bylo povoleno přijímat všechny pacienty s infekčními chorobami a od 15. ledna 1942 postupně v dalších pavilonech i nemocné s dalšími chorobami.
Základní kámen nemocnice podle plánů brněnského architekta Bedřicha Rozehnala na pěti hektarech pozemků, které pro tento účel darovalo Nové Město, byl položen 21. srpna 1938. Provoz zařízení, v té době jednoho z nejmoderněji vybavených na Moravě, byl původně naplánován k začátku roku 1940, ale vlivem událostí na podzim roku 1938 byly stavební práce na čas přerušeny. Ambulantní provoz začal 15. listopadu 1940 a částečný provoz s přijímáním pacientů 1. prosince 1940.
Na oficiální statut spojený s udělením takzvaného práva veřejnosti si ale nemocniční zařízení muselo ještě nějakou dobu počkat. Tímto počinem byly vymezeny funkce zařízení a jeho právní postavení, aby se v něm mohli léčit všichni. V případě nedobytnosti úhrady za léčbu od pacienta nebo jeho rodinných příslušníků měla nemocnice jako veřejné zařízení právo požadovat zaplacení nákladů od Zemského léčebného fondu.