Rainbow page separator

Při oslavách vysvěcení památky bude hrát roli i vodní hladina

Pátek, 25. února 2022

Žďár nad Sázavou / Program oslav 300. výročí vysvěcení poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, díla významného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla z let 1719-1722, připravuje žďárská radnice. Hlavní program se uskuteční koncem září, město při přípravě spolupracuje se „zámeckou“ farností a spolkem Putování za Santinim.
Už v neděli 28. srpna se ale mohou lidé těšit na fontánu na hladině Konventského rybníka, kterou za doprovodu barokní hudby vytvoří zhruba 160 hasičů pomocí čtyř desítek proudnic. Při této příležitosti dojde i k odhalení dvou uměleckých děl umístěných na pontonech na rybníku, která budou k vidění asi měsíc. V té době už nastane vrchol oslav spojených se svatostánkem, který se v roce 1994 dočkal zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO.
V sobotu 24. září z hladiny rybníka zazpívá chlapecký pěvecký sbor Florianer Sängerknaben z kláštera Sankt Florian v Rakousku, což souvisí s barokní tradicí koncertů na hladině rybníka. Poutě na Zelenou horu byly hlavně v době baroka spojeny s programem odehrávajícím se právě na vodě. Vzhledem k tomu, že podle historiků se vysvěcení kostela uskutečnilo 28. září 1722, právě k tomuto datu se bude vztahovat i lidová krojová pouť, jež byla ve Žďáře obnovena v roce 2018. Kromě pouti se uskuteční rovněž na mše, přednášky či koncerty.
Poutní kostel byl loni slavnostně „znovuotevřen“ a představen veřejnosti po několik let trvající rekonstrukci exteriéru i interiéru za třiačtyřicet milionů korun. Následovat bude rekonstrukce obvodového ambitu, který si má vyžádat zhruba sto milionů korun.