Rainbow page separator

Při sbírání hub našel muž ve Žďáře ruční granát z války

Pátek, 4. srpna 2017

Policejní auto, policie, měření rychlosti

Žďár nad Sázavou / V pondělí 31. července přijali policisté oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici ve žďárské ulici Brněnská. „Předmět nalezl muž, který v místě sbíral houby. Operační důstojník tam ihned vyslal policejní hlídku. Policisté si vyžádali součinnost pyrotechnika a místo zajistili. „Pyrotechnik předmět identifikoval jako německý ruční granát Eihendgranate 39, který zajistil a převezl k dalšímu opatření a likvidaci,“ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.
Nálezů munice v poslední době na Žďársku přibývá, a to zejména v souvislosti s četnými stavebními pracemi. V minulém týdnu došlo například k nálezu dělostřeleckého granátu ráže 75 milimetrů při opravě silnice v Matějově. Přivolaný pyrotechnik munici pocházející z druhé světové války převezl k odborné likvidaci.
Žďársko patří v rámci republiky k regionům s největší četností nálezů materiálu z druhé světové války. Je to spojeno s hlavními ústupovými trasami, po nichž v závěru války prošly desetitisíce německých vojáků, kteří se zbavovali pro ně již přebytečné zátěže.