Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, výstavy, Brady
Rainbow page separator

Přípravy na výstavu „ Zmařené osudy..“ jsou v plném proudu…

Úterý, 8. Březen 2011

hana-brady-1Nové Město na Moravě/Novoměstský Dům dětí a mládeže Klubíčko, spolu s Horáckou galerií a občanským sdružením Artagency.cz, chystají již několik měsíců výstavu s doprovodnými programy „Zmařené osudy…“ . Ta se uskuteční v novoměstské Horácké galerii od 2. května do 30. června.

hana-brady-21Celá akce je pořádána především k uctění památky novoměstské rodačky Hany Brady, která by se 16. května dožila 80 – ti let. Její život však skončil podstatně dříve, v říjnu 1944 v plynové komoře v Birkenau. Příběh Hany Brady je celosvětově známý zejména díky knize Hanin kufřík. Námět knihy byl později zfilmován a v loňském roce měl stejnojmenný film českou premiéru právě v Novém Městě na Moravě. Premiéry se zúčastnil i George Brady, Hanin bratr, který jako jediný z široké rodiny přežil nacistické rasové běsnění.

Realizátoři výstavy mají ambice zapůsobit odkazem na Hanin příběh na současnou dětskou a mladou generaci, ale i obecně na širokou veřejnost a připomenout, jaký osud potkal řadu občanů, kteří v době nacistické okupace „nevyhovovali“ z rasových důvodů.

Výstava je sestavena z archivních materiálů, které má k dispozici Památník v Terezíně, Židovské muzeum v Praze, místní občané a další instituce. Některé dokumenty bude možno v Novém Městě na Moravě vidět úplně prvně. Výstava tak zahrnuje dokumenty dokládající situaci v Novém Městě na Moravě v polovině třicátých let minulého století, zaměřuje se na život rodiny Brady, ale i dalších novoměstských občanů, kteří se stali oběťmi holocaustu. V další části výstavy bude možno vidět řadu archiválií dokumentující život dětí v Terezínském ghettu. Výstava končí dokumenty, které se týkají hromadného vyvražďování židovského obyvatelstva a pokusem o rekonstrukci posledních hodin života Hany Brady v osvětimském Birkenau.

Na výstavu samotnou navazuje řada doprovodných programů. Jedná se především o vzdělávací programy pro základní a střední školy, přednášky a besedy pro školy a veřejnost a o projekce tematicky zaměřených filmů.

Více informací na www.osudy.estranky.cz