Rainbow page separator

Přírodní památka NÁVESNÍK a vodní nádrž HAMRY

Čtvrtek, 8. Duben 2010

Na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, v okrese Chrudim se nacházejí dvě vodní plochy, které zcela jistě stojí za zhlédnutí. Výchozím bodem pro zhruba třináctikilometrovou trasu je vesnička Vortová, která je od Žďáru nad Sázavou vzdálená 23 kilometrů.cesta-z-vortove-do-zalibeneho Autem přes obec Herálec se lze do Vortové dostat za půl hodiny. Autobusem je již doprava složitější – je třeba se připravit na přestup v Hlinsku či v Herálci.

Ze vsi Vortová je ideální se vydat směrem na západ po neznačené polní cestě kolem zemědělského družstva.Po necelém kilometrů chůze se octneme u přírodní památky Návesník. Té dominuje stejnojmenný rybník obehnaný zachovalou rašelinnou loukou. Na ní rostou vzácné druhy rostlin i živočichů. Po dalším kilometru chůze se napojíme na zelenou turistickou značku, jež nás zavede do malebné osady Zalíbené, kterou založil v 18. století hrabě Štěpán Kinský.

Budeme-li i nadále sledovat zelené značení, dojdeme až do obce Studnice. Projdeme celou vsí a na jejím samém konci odbočíme vpravo na neznačenou cestu k přehradní nádrži Hamry. Cesta lemuje celý pravý břeh vodního díla, které bylo vybudováno v letech 1906-1912 a patří k prvním přehradám v Čechách se sypanou hrází.

navesnik

Trasa po břehu nádrže se posléze napojí na silnici mezi Hamry a Vortovou. Ti, kterým již ubývá sil, mohou po této komunikaci absolvovat dva kilometry do výchozí obce Vortová.Turisté, kteří si chtějí trasu ještě prodloužit, mohou silnici zkřížit a vyrazit neznačenou lesní cestou vzhůru do kopce.

Po ní dojdeme na takzvaný Hadí vrch posetý několika chatami. Tam se také napojíme na zelenou a modrou a později jen na modrou značku, která nás přes osadu Lhoty dovede do Vortové.

Kilometrů celkem: cca 13 (případně lze zkrátit na 11)
Náročnost: střední
Orientace v terénu: středně těžká, částečně bez turistického značení