Rainbow page separator

Příští rok ve Městě věnují lyžníkům, lyžařům, lyžím a lyžování

Neděle, 28. Listopad 2021

Nové Město na Moravě / Rokem zasvěceným lyžařům se v Novém Městě stane rok 2022 – letošní rok byl věnován divadlům. „Lyžařsky“ orientovaný rok zahrne řadu akcí spojených s dlouholetou tradicí běžeckého lyžování v Novém Městě. V lednu se uskuteční tradiční závody Zlaté lyže – jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších podniků v České republice s kořeny sahajícími do roku 1934.
Na všech kanálech města budou každý měsíc vysílány podcasty Bílé stopy Novoměstska v podobě rozhovorů, vzpomínek či povídání o tom, jak lyžování ovlivnilo život lidí v regionu, jak a kde se lyže vyráběly nebo které osobnosti byly s tímto sportem spjaty.
Nadační fond ve spolupráce s radnicí a Horáckým muzeem chystá také jedenáctikilometrovou okružní naučnou stezku Lyžníci na Novooměstsku. Přístupná má být i hůře pohyblivým lidem nebo třeba rodičům s kočárky a její zprovoznění je plánováno na polovinu příštího roku. V únoru Sportovní klub připraví závody rodinných štafet ve Vysočina Areně, v dubnu se odehraje beseda s Vladimírem Koasourem, synem někdejšího lyžařského závodníka Bohumila Kosoura, který městu věnoval unikátní dar v podobě Zlaté lyže – původní ceny, kterou zdědil po otci. Téma lyžařů se promítne i do dalších novoměstských akcí, jako je například masopust, karneval na Harusově kopci, slavnosti Nova Civitas, muzejní noc nebo turistický Pochod srdcem Vysočiny, který se pro rok 2022 změní na Pochod po stopách mistrů.