Žďársko, zdarsko, aktuality, plyn
Rainbow page separator

Příští týden může být na Žďársku více cítit plyn

Pátek, 11. listopadu 2011

Žďársko/ Lidé, kteří žijí v okrese Žďár nad Sázavou, mohou v následujícím týdnu cítit ve vzduchu ve zvýšené míře zápach plynu. A důvod? Na distribučním území společnosti Jihomoravská plynárenská Net (RWE Net) bude totiž v termínu od pondělí 14. listopadu do pátku 18. listopadu 2011 provedena nárazová odorizace plynu. Zvýšená nárazová odorizace se dotkne nejenom okresu Žďár nad Sázavou, ale také celého Jihomoravského kraje a okresů Třebíč, Jihlava, Prostějov, Kroměříž, Zlín a Uherské Hradiště. A co vlastně pojem odorizace znamená? Protože je zemní plyn bez zápachu, přidává se do něho odorant, aby bylo možné jej snadno rozpoznat čichem. Odorant je látka s mimořádně intenzivním a charakteristickým zápachem. Při nárazové odorizaci se zvýší dávkování odorantu na dvojnásobek obvyklého provozního stavu, aby ho lidé mohli snadněji zaregistrovat, a to až několik dní po nárazové odorizaci. „Celá akce má preventivní charakter a nedochází při ní k přerušení ani omezení dodávky zemního plynu pro zákazníky,“ upozorňuje společnost RWE Net.
Akce je prováděna s cílem prověřit eventuální netěsnosti potrubí a objevit i nepatrné úniky na distribuční soustavě, ale především také na zařízení jednotlivých zákazníků.
Proto by se tedy lidé, kteří během uvedeného období zaznamenají únik zemního plynu nebo budou mít pouze pouhé podezření, měli okamžitě obrátit na nepřetržitou pohotovostní službu, jež je k dispozici na telefonním čísle 1239. Dispečerovi je nutné nahlásit svoje jméno a příjmení, adresu, telefonní číslo a také druh poruchy.