Rainbow page separator

Přístroj sčítá cyklisty i pěší na cyklostezce u Pilské nádrže

Neděle, 28. srpna 2016

Přístroj sčítá cyklisty i pěší na cyklostezce u Pilské nádrže

Žďár nad Sázavou / Sloupek v designu dřeva od konce června monitoruje provoz na cyklostezce vedoucí od Pilské nádrže k Polničce. Jde o jedno z celkem čtyř zařízení v Kraji Vysočina. V současné době jsou již známé první výsledky. „Cyklostezka směřující z rekreační oblasti Pilák ve Žďáře nad Sázavou směrem na Velké Dářko vykazuje denní průměr 1084 uživatelů, přičemž denního maxima bylo dosaženo v úterý 5. července, kdy sčítač zaznamenal celkem 2779 uživatelů. Z toho bylo téměř dva tisíce průjezdů cyklistů,“ přiblížil krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal.
Selektivní sčítače, které kraj vyšly na 415 tisíc korun, zachycují pohyb cyklistů i pěších a mohou inspirovat města k rozhodnutí, kde posílit rozvoj infrastruktury, případně podnikatelské aktivity spojené s turistickým ruchem. Přístroje dokáží díky kombinované technologii teplotního čidla a instalované indukční smyčce v povrchu cyklostezky rozlišovat cyklisty a chodce včetně směru jejich pohybu.
Kromě Žďáru je sčítač instalovaný taktéž na trase EuroVelo č. 4 v katastru Bystřice nad Pernštejnem, zbývající dva jsou u Třebíče na cyklostezce Jihlava – Třebíč – Raabs. Z dosavadních údajů vyplývá, že úseky byly o prázdninách značně frekventované. „Bez ohledu na počasí z aktuálně sesbíraných dat vyplývá, že ve sledovaných oblastech v letní sezoně dosahuje měsíční průměr pohybu více než 30 tisíc průchodů a průjezdů pěších i cyklistů,“ uvedla krajská radní Marie Kružíková.