Žďársko, zdarsko, aktuality, protesty
Rainbow page separator

Protesty zemědělců zkomplikují dopravu i na Žďársku

Úterý, 22. Květen 2012

Žďársko/ Stávka zemědělců se ve středu 23. května 2012 nevyhne ani žďárskému okresu. Řidiči se s ní setkají hned na několika hlavních tazích v regionu. Silniční doprava bude ostatně s největší pravděpodobností ochromena v celém Kraji Vysočina. Ve všech pěti okresech vyjedou na hlavní a páteřní silnice zhruba tři stovky kusů zemědělské techniky. Podnikatelé v tomto odvětví chtějí protestem vyvinout nátlak na vládu, aby upustila od záměru zrušit takzvanou zelenou naftu a od zavedení spotřební daně na víno.

Řidiči se proto budou muset obrnit trpělivostí a dbát na upozornění policejních složek. „Fakt, že čeští a moravští zemědělci musí upozorňovat na postupnou likvidaci vlastních produkcí takto radikálně, by měl příslušné ministry vést k zamyšlení. Nepřál bych nikomu z nás zažít extrémní stav, kdy si na pultech domácích obchodů budeme vybírat pouze potraviny dovezené z Polska, Maďarska nebo Číny a regionální produkty budou pouze podpultové, nedostatkové a tudíž k nezaplacení,“ vyjádřil se k tomu Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

A kde ve středu motoristé na pomalu jedoucí zemědělskou techniku nejspíš narazí? Ve žďárském regionu by se mělo mezi devátou a jedenáctou hodinou ranní jednat pravděpodobně o úseky silnice I/19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě nebo Bystřicí nad Pernštejnem a Lesoňovicemi či Sázavou a Žďárem nad Sázavou. Komplikace lze očekávat i na komunikaci číslo I/37 – mezi Žďárem a Křižanovem na Velkomeziříčsku, Žďárem a Ostrovem nad Oslavou nebo Jívovím a Křižanovem. Protesty jsou plánovány i na silnici II/353 mezi okresním městem a Bohdalovem na Žďársku. V okrese by mělo do provozu vyjet kolem šedesáti kusů zemědělské techniky. (zp)