Rainbow page separator

První část Žďárského uličníku II popisuje někdejší klášter

Čtvrtek, 23. Listopad 2017

Žďár nad Sázavou / Místopis někdejšího Zámku Žďár, dnes Žďáru nad Sázavou 2, mapuje nové pokračování knihy Žďárský uličník II/1 historika a muzejníka Miloslava Lopaura, na kterém s ním spolupracovali Jana Fuksová, Silvie Jagošová a Stanislav Mikule.
První díl „zámecké“ publikace, přičemž druhá část vyjde na jaře, líčí osudy někdejšího kláštera a klášterního hospodářství. „Poprvé je také podrobněji poodhalena podoba žďárského barokního školství, například gymnázia. Kniha je dovedena do roku 1948, takže se například dozvíte, kdo bydlel v někdejším klášteře v době, kdy zde bylo kolem šedesáti samostatných bytů, poznáte blíže osobnost obrozeneckého spisovatele Františka Turinského, vynálezce tašky síťovky Vavřína Krčila či učitele a hudebního skladatele Antonína Rohlíka, podrobné dějiny zámeckého pivovaru, mlýnu či školy,“ nastínil některé zajímavosti Stanislav Mikule ze žďárského muzea.
Druhá část knihy vyjde na jaře a zmapuje zástavbu Zámku Žďáru. „Můžete se těšit na osudy obyvatel Tálského mlýna, historii Starého i Nového dvora, zjistíte, jak vypadala Vápenice před svým zatopením, jak vypadala Drůbežna a kudy vedla úzkorozchodná lesní dráha,“ doplnil Mikule.