Rainbow page separator

První díl Žďárského uličníku čeká dotisk, přibude 600 kusů

Pondělí, 31. Srpen 2020

Žďár nad Sázavou / Další dotisk první knihy Žďárský uličník, který se týká někdejšího Města Žďáru a byl vydán a opakovaně dotištěn v celkovém nákladu 2700 kusů, schválili radní. Na základě neutuchající poptávky laické i odborné veřejnosti bude dotištěno 600 kusů, přičemž součástí financování se stane taktéž dar žďárského rodáka žijícího v USA ve výši tisíc dolarů. Tento dárce finančně podpořil i první vydání publikace před osmi lety, tehdy přispěl dvěma tisíci dolarů. Žďárští historici a muzejníci z Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou, kteří za vznikem knihy stojí, do nového dotisku zapracují taktéž nové poznatky, například objevy při archeologickém výzkumu náměstí Republiky z roku 2014.
Druhý díl Žďárského uličníku, jenž byl zaměřený na dřívější obec Zámek Žďár, respektive hlavně na klášter a pozdější zámek a tamní hospodářství, vyšel v roce 2017 v nákladu 1500 kusů a třetí díl a současně pokračování knihy orientované na Zámek Žďár se začal prodávat koncem roku 2018. I ten byl vydán v nákladu 1500 kusů a jsou pod ním podepsáni žďárští muzejníci a historici Miloslav Lopaur a Stanislav Mikule a navíc i bývalá dlouholetá pracovnice žďárského archivu Jana Fuksová.
Všechny tři populární žďárské publikace obsahují podrobné informace i příběhy jednotlivých domů, případně některých jejich obyvatel, a to včetně četných fotografií či dosud nepublikovaných údajů.