Rainbow page separator

První únorovou sobotu vyrazí myslivci do lesů sčítat zvěř

Pondělí, 30. Leden 2017

Žďársko / Letos poprvé vyrazí myslivci provádět každoroční sčítání zvěře v sobotu 4. února, lidé je mohou potkat v lesích i na loukách. Druhý termín letošního sčítání, které se uskuteční v celém kraji, připadne na 4. března.
Zvěř se sčítá přímým pozorováním v kombinaci s počtem stop, je ovšem třeba proces opakovat kvůli ověření přesnosti zjištěných údajů. Zvířata totiž migrují, a proto je nutné je sčítat v jeden den, aby nebyla započítána ve více honitbách zároveň.
Myslivci sčítání provádějí za pomoci přímého pozorování, kontroly stop i dalších pobytových znaků, jde především o srnčí zvěř, divoká prasata nebo například zajíce.
„Letošní zima se sněhem sčítání zvěře přeje, protože sníh zvyšuje jeho přesnost. Tvrdé zimní podmínky a nepříznivé jaro představují úhyn některých druhů zvěře, v některých případech i v desítkách procent. Myslivci pak situaci přizpůsobují intenzitu lovu, aby počty zvěře nevybočily ze zákonných limitů,“ přiblížil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Povinnost sčítání ukládá zákon o myslivosti a pravidelná kontrola stavů je nutná pro hospodaření v honitbách, neboť na základě údajů o počtech zvěře se sestavují plány lovu.
V roce 2016 bylo na Vysočině mimo jiné zaznamenáno přes 28 tisíc kusů srnčí zvěře, přes 3 200 divokých prasat a téměř 24 tisíc zajíců. Z ptáků jsou nejpočetnější divoké kachny (více než 12 tisíc kusů) a bažanti (7 176).