první máj, letiště Přibyslav
Rainbow page separator

Prvomájový den na letišti Přibyslav

Sobota, 3. Květen 2014

Přibyslav /Více než sedm desítek účinkujících z celé České republiky, průlet Gripenů z čáslavské letecké základny, soutěže pro děti, statické ukázky amerických vozů, projížďky na koni, modely letadel, piloti na padáku a mnoho dalšího. Členové Aeroklubu letiště Přibyslav připravili na prvního máje nevšední Den otevřených dveří letiště Přibyslav.

První máj se nese ve znamení oslav práce. Leckdo slaví tento den zaslouženým odpočinkem. Členové Aeroklubu Přibyslav nezaháleli a připravili pro širokou veřejnost již druhý ročník Dne otevřených dveří letiště Přibyslav a program toho letošního roku byl nesmírně poutavý.
Zahájení bylo stylové. Průlet provedli dva stroje Armády České republiky Jas-39 Gripen. Uvítání návštěvníků se zhostil vedoucí letového provozu přibyslavského letiště Jan Starý, který poskytoval fundované komentáře k probíhajícímu programu.

Parašutisti z Aeroklubu Jihlava předvedli seskoky na padácích z výšky 800 metrů z letounu Cessna 172. Návštěvníkům předvedli obraty, které lze s padákem nad hlavou provádět zakončené přesným přistáním na vytyčený bod.
Ukázku bojového letu nabídli zástupci letiště Sazomín pod vedením bratrů Špačkových s historickou ultralehkou replikou letounu Morane. Po letecké ukázce následovala statická ukázka tohoto zajímavého letadla, jakož i dalších ultralehkých letadel z tohoto letiště.
Za Aeroklub Chotěboř dorazil s člen České reprezentace v akrobatickém létání a několikanásobný mistr České republiky v této letecké disciplíně pilot Jan Adamec se strojem Socata.
Po té se předvedli přibyslavští letci s aerovlekem letounu Zlín 226 a větroně L-13 Blaník. Následovala ukázka vleku větroně na laně. V průběhu akce organizátoři předvedli také letovou ukázku s letounem Zlín 43. Návštěvníci si mohli prohlédnout toto letadlo a pořídit mnoho krásných fotografií v jeho kabině.

O nádherné statické i letové ukázky se postarali modeláři havlíčkobrodského i žďárského klubu se svými obřími modely letadel Extra 300 a Katana, házedly kategorie F3K, akrobatickým vrtulníkem a dalšími soutěžními speciály. Nabídli návštěvníkům nevšední ukázky letecké akrobacie s těmito modely. Mimo zmíněné bylo k vidění mnoho dalších modelů a modýlků různých barev a provedení.
Nemohly též chybět ukázky motorového paraglidingu, o které se postarali zástupci České reprezentace v tomto mladém sportovním leteckém odvětví a členové Aeroklubu Přibyslav. K vidění bylo mnohé. Slalom okolo pylonů, přistání na přesnost a další. Ukázky volného létání na padáku, takzvaný bezmotorový paragliding, předvedli přibyslaváci na jejich odvijáku.

V areálu letiště nemohly chybět soutěže pro děti. Zajištění a průběh měli na starosti zástupci Červeného kříže pod vedením Ilony Loužecké. Návštěvníci si mohli, mimo jiné, nechat změřit tělesný tuk, byly k dispozici přístroje na měření tepu a další.
Pozornost nejmenších si zasloužil též Tomáš Schafferhans, který dorazil do areálu letiště se dvěma koníky a nabídl dětem malou projížďku. Stanislav Čech měl připravenou, jako již tradičně, střelbu ze vzduchovky. K vidění byla též statická ukázka amerických vozů značky Ford, Jeep, Chrysler.

Je na místě poděkovat všem, kteří se na akci podíleli, ať už samotnou organizací nebo formou letových a statických ukázek. Letošní ročník Dne otevřených dveří se organizátorům přibyslavského letiště opravdu povedl. Je těžké vyzdvihnout to nejzajímavější a myslím, že všichni malí i velcí si přišli na své.

Text: Zuzana Špačková
Foto: Jan Starý

Prvomájový den na letišti Přibyslav

Prvomájový den na letišti Přibyslav

Prvomájový den na letišti Přibyslav

Prvomájový den na letišti Přibyslav