Rainbow page separator

Puntíkovaní novoveselští Igráčci podpoří pacienty s lupénkou

Čtvrtek, 7. října 2021

Nové Veselí / Druhý ročník takzvaného Puntíkového dne, který pořádá spolek Revenium u příležitosti Světového dne psoriázy (lupénky) a jenž v letošním roce připadá na pátek 29. října, podpoří Igráčci s puntíky z firmy EFKO-karton v Novém Veselí. „Koupí Igráčků s puntíky v e-shopu Revenia nebo ve školách, lázních a na dalších místech tak mohou všichni podpořit pět rodin dětí s lupénkou či podobným onemocněním, které se vydají na třítýdenní pobyt u moře. Slaná voda totiž psoriatikům velmi pomáhá,“ uvedla předsedkyně spolku Revenium Hana Potměšilová. Igráčky s puntíky ve svém e-shopu nabízí také přímo EFKO, přičemž z každé prodané figurky poputuje 35 korun na cestu k moři pro rodiny dětí s lupénkou.
Protože důležitá je osvěta týkající se skutečnosti, že lupénka není infekční, Igráčci s puntíky mají u sebe malé kartičky se základními informacemi o psoriáze a psoriatické artritidě, tedy chronickém zánětlivém autoimunitním onemocnění, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale postihuje i nehty a klouby. Navíc panáčci disponují nálepkami s dalšími puntíky. „Dítě může na figurky puntíky lepit a zase je odlepovat. Lépe si tak představí, že lupénka může být někdy viditelná hodně a jindy zase vůbec, ale také to, že pod puntíky je vždy člověk, stejný jako ono,“ sdělila organizátorka akce a členka výboru pacientské organizace Spolku psoriatiků a atopických ekzematiků (SPAE) Gabriela Doleželová, jež současně pracuje jako zdravotní sestra v jihlavské nemocnici.
V souvislosti s Puntíkovým dnem si na sebe lidé berou oblečení či doplňky s puntíky, aby dali najevo, že znají základní fakta o lupénce a že takto nemocní lidé jim nejsou lhostejní. V loňském roce se kvůli epidemiologické situaci akce odehrála víceméně prostřednictvím sociálních sítí, kde lidé sdíleli svoje fotografie v oblečení s puntíky.