Rainbow page separator

Radešín se pyšní zámkem i krásnou přírodou

Úterý, 8. listopadu 2011

Radešín je nevelká obec, v níž žije něco přes stovku obyvatel. Nachází se zhruba 18 kilometrů od Žďáru nad Sázavou a cesta autem tam trvá z okresního města necelou půlhodinku. radesin-zamek-1Do Radešína se ale lze dopravit také autobusem. A co tato ne příliš známá víska uprostřed nedotčené přírody Vysočiny vlastně skrývá?

Málokdo ví, že v obci je k vidění zámek s bohatou historií. Byl založen ve druhé polovině 13. století jako hospodářský dvůr tehdejšího žďárského cisterciáckého kláštera – takzvaná gangie. Až do konce 16. století se střídali různí majitelé zámku, který měl tehdy podobu pozdně středověké tvrze. V roce 1597 koupil stavbu Samuel Radešínský, který ji nechal přestavět na renesanční rezidenci.

Nejvýznamnější byla pro zámek léta 1706 až 1710, kdy nechal opat žďárského kláštera Václav Vejmluva objekt přestavět. Díky tomu přibylo například jedno patro zámku nebo nová fasáda. Autorem této přestavby byl údajně známý architekt Jan Blažej Santini Aichl. Po zrušení kláštera změnil zámek v roce 1826 majitele a byl klasicistně přebudován.

radesin-zamek-5

V té době také vznikl okolní zámecký park, kde mohou lidé relaxovat i nyní.

Zámek přežil válku, avšak nejvíce byl zasažen obdobím komunismu, kdy chátral a poznamenaly jej i necitlivé stavební úpravy. V roce 2005 koupili torzo památky manželé Kubíčkovi, kteří pracují na jeho postupné rekonstrukci. Radešínský zámek se díky nim stal centrem balonového létání. Provozují tu vyhlídkové lety, pronájem balonů i pilotní kurzy.

Kromě obhlédnutí samotného zámku, byť pouze z venku, stojí za to strávit čas i v okolním parku. Přímo před památkou je rybník obklopený zelení a možností posezení. V parčíku lze nalézt také výklenkovou kapli Panny Marie. Tato sakrální stavba byla v roce 2007 obnovena na základě vzpomínek pamětníků. Panně Marii je zasvěcena také kaple, již lze najít jen nedaleko zámku. Ve vsi je možnost občerstvení i ubytování.