Radešínská Svratka, radesinska svratka, aktuality, skot, výstava
Rainbow page separator

Radešínská Svratka patřila strakatému skotu

Čtvrtek, 6. Září 2012

strakaty-skot-radesinska-svratka-1Radešínská Svratka/ Již pojedenácté se letos v Radešínské Svratce na Novoměstsku konala Národní výstava českého strakatého skotu. Na prestižní akci se ve čtvrtek 6. září předvedlo několik desítek těch nejlepších krav, které byly do obce svezeny z celé České republiky. Zvířata před samotným hodnocením prošla kromě jiného důkladným zkrášlováním. Zaměstnanci jednotlivých družstev a společností svoje „svěřenkyně“ přímo před očima návštěvníků ještě načesali, umyli i oholili.

Nechyběly ani spreje na srst nebo speciální krémy na kopyta. Kromě dojnic mohli lidé na národní výstavě spatřit rovněž mohutné plemenné býky, přičemž například Francis z obce Pyšel s váhou přes jednu tunu budil u veřejnosti skutečně veliký respekt.

Součástí akce byl rovněž bohatý doprovodný program. Připravena byla volná expozice zástavového i plemenného skotu, ovcí, koz nebo prasat. Tato zvířata se těšila velké oblibě především u dětských návštěvníků. Pro ty byla ostatně nachystána ještě speciální tematická naučná stezka, kde na děti čekalo hned několik zajímavých stanovišť.

Zájemci si mohli prohlédnout také výstavu zemědělské techniky nebo si například vyzkoušet jízdu na elektrickém býkovi. Národní výstava pak vyvrcholila večerním koncertem populárního zpěváka Petra Bendeho s jeho skupinou a také cimbálové muziky Grajcar. (zp)