Rainbow page separator

Regionální muzeum obsadí panenky v krojích z celé republiky

Čtvrtek, 20. května 2021

Žďár nad Sázavou / Výstavu krojovaných panenek z dílny Marie Žilové a Evy Jurmanové hodlají nejpozději od začátku června otevřít ve žďárském muzeu. Obě autorky žijící v Novém Veselí se ručním zhotovováním krojů, které jsou přesnými replikami českých, moravských a slezských lidových oděvů, společně věnují již více než dvě desítky let a panenek s porcelánovou hlavičkou již oblékly více než tři sta. Předlohou jim jsou dobové popisy, původní kresby, střihy historických krojů i bádání etnografů. Autorky používají původní materiály – ručně vyšívané stuhy a paličkované krajky, přičemž ručně vyrábí i obuv panenek a nezapomínají ani na úpravu pokrývek hlavy a další doplňky.
První panenky dostaly lokální lidové kroje, tedy z oblastí Horácka a Podhorácka, poté následovaly kroje složitější a pracnější, například z okolí Litomyšle, Mladé Boleslavi nebo Kyjova. Na panenkách jsou však k vidění také oděvy běžné a pracovní.
Autorky získaly v roce 2018 titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina za tradiční techniky a postupy při zpracování zmenšených součástek lidových krojů. „Výstavu, jejíž součástí bude také světnice s obyvateli v horáckých lidových krojích a kreativní koutek pro děti, si v hlavní budově muzea můžete prohlédnout od 1. června do 15. srpna,“ upřesnila Kamila Dvořáková z Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou s tím, že pokud to situace umožní, mohla by být výstava zpřístupněna již o několik dní dříve.