Rainbow page separator

Retro kniha básníka z Vysočiny pobaví a mnohým možná připomene dětství

Pondělí, 5. Prosinec 2016

Retro kniha básníka z Vysočiny pobaví a mnohým možná připomene dětství

Kdo zažil dětství v 70. a 80. letech, téměř jistě si vzpomene na krásnou barevnou knížku Bohumila Říhy – Dětskou encyklopedii. Našli jste v ní abecedně seřazená hesla nabízející jazykem srozumitelným dětem vysvětlení nejrůznějších pojmů z běžného života. Samozřejmě šlo o optiku tehdejší doby, takže nesměla chybět hesla jako rudoarmějec, JZD, pionýr či Sovětský svaz.

Retro kniha básníka z Vysočiny pobaví a mnohým možná připomene dětstvíPrávě tato kultovní knížka generace Husákových dětí se stala inspirací a předobrazem nové knize s názvem Matoucí encyklopedie.
Jedná se o v pořadí druhou samostatnou knihu autora s pseudonymem Saša Gr., který momentálně žije na Vysočině a ve Žďáru nad Sázavou provozuje dva antikvariáty. Už ve svém debutu Jede medička na sáňkách (vyšlo v nakl. Marek Belza 2013) projevil velký smysl pro humor a sbírka se rychle vyprodala.
Matoucí encyklopedii připravilo k vydání nově vzniklé nakladatelství MLHOVINA v listopadu tohoto roku a bude k dostání v běžné síti knihkupectví.

Říhova encyklopedie zůstala i do dospělosti předmětem mé fascinace. Nejprve jsem zamýšlel vytvoření podobné encyklopedie pro děti, jakéhosi \’druhého dílu\‘ té Říhovy,“ poznamenává autor, “jenže jsem svým založením humorista a tak mě při psaní napadaly nejrůznější úlety. Nakonec se z původně seriózního záměru stala knížka plná slovních hříček, vtipů a dvojsmyslů, takže to ve výsledku není vůbec pro děti a jde spíše o parodii původního námětu.“

Retro kniha básníka z Vysočiny pobaví a mnohým možná připomene dětství
Název Matoucí encyklopedie není náhodný, „i když šlo o pracovní název, nakonec jsem ho použil, protože je výstižný. Jak napsal nedávno jeden redaktor Lidových novin, kniha dětskému čtenáři převrací život naruby. Jak ale podotýkám, není primárně určená dětem. Jde spíše o humoristickou hříčku pro dospělé. Třeba pro ty, kdo měli – stejně jako já – rádi Dětskou encyklopedii,“ doplňuje autor.

Matoucí encyklopedie si zachovává vizuální podobnost s oblíbenou knihou Bohumila Říhy, konkrétně s vydáním ilustrovaným Jiřím Kalouskem. Obrázky byly ovšem slovenským ilustrátorem Jurajem Bocianem pojaty po svém. Místo dvou malých dětí na obálce, z nichž holčička má po boku kočku a chlapeček ukazuje na globus, se na obálce objevil pár v produktivním věku. Žena má po boku uřvané děcko, zatímco pán s „pivním mozolem“ ukazuje zasněně na půllitr piva.
I další Bocianovy obrázky uvnitř knihy ve 148 heslech vtipně dokreslují jejich bláznivé texty. V některých případech výtvarník přidává heslům ještě další vtipné pointy.

Saša Gr. si ve své encyklopedii dělá legraci prakticky ze všeho, z kapitalismu i z komunismu, z xenofobů i z různých etnik, z milionářů i bezdomovců, ale i z běžných věcí a životních situací.

matouci encyklopedie  sasa mlhovina
„Současná realita je sama o sobě plná absurdit, třeba prezident, který šlohnul propisku, jiný má problém udržet rovnováhu a když se špatně vyspí, mluví do rádia sprostě jako dlaždič, kovaní komunisté, kteří se během sametové revoluce téměř přes noc stali miliardáři a tak dále. Skoro se mi zdá, že pravdivý popis naší skutečnosti není bez smyslu pro humor a nadhledu vůbec možný.“
Knihu bude možno zakoupit v běžné síti knihkupectví nebo na stránkách nakladatelství MLHOVINA. (www.mlhovina.eu)

Profil autora:

Saša Gr. (pseudonym) – Narozen 31. 10. 1977. – Pochází z Bystřice nad Pernštejnem, nyní bydlí ve Škrdlovicích. – Vystřídal řadu nejrůznějších povolání, v současnosti provozuje dva antikvariáty ve Žďáře nad Sázavou a e-shop s použitými knihami. – Publikoval časopisecky, jeho knižním debutem byla kniha Jede medička na Sáňkách (Marek Belza, 2013). – V literárních kruzích v Praze je znám jako organizátor takzvaných paraliterárních konferencí a desítek autorských čtení, provozoval literární server i internetové rádio. – Kromě psaní se věnuje také výtvarné tvorbě, mj. i knižní ilustraci. – Jeho kniha Matoucí encyklopedie vychází 24. listopadu 2016 v nakladatelství MLHOVINA.

matouci encyklopedie  sasa mlhovina 2