Rainbow page separator

Řidiči přezouvají pneumatiky, policisté chystají kontroly

Pondělí, 1. Listopad 2021

Žďársko / Na nutnost přezout se začátkem listopadu na zimní gumy, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, případně je lze očekávat, upozorňují vysočinští policisté. A také na skutečnost, že pokud řidiči toto nebudou respektovat, hrozí jim pokuta až dva tisíce korun v příkazním řízení, anebo i zákaz jízdy na nevhodných pneumatikách ohrožujících bezpečnost a plynulost silničního provozu. V případě, že dojde k dopravní nehodě, tato skutečnost se při vyšetřování zohledňuje a rovněž předává dál České kanceláři pojistitelů.
„Každý řidič má odpovědnost nejen vůči sobě, ale také k ostatním účastníkům silničního provozu, a proto za nepříznivých podmínek by měl v zimních měsících vyjíždět s vozidlem pouze na zimních pneumatikách,“ vyjádřil se vedoucí krajského odboru služby dopravní policie David Jirák.
U aut s hmotností do 3,5 tuny činí odpovídající hloubka dezénu nejméně čtyři milimetry. Těžké automobily pak musí mít pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně šest milimetrů, a to na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Policisté se při kontrolách zaměří především na úseky silnic, kde řidiči na letních pneumatikách v předchozích letech často havarovali, případně tam v zimních měsících zcela zablokovali provoz.
V platnosti i nadále zůstává dopravní značka Zimní výbava – kdy jsou šoféři v období od 1. listopadu do 31. března při jízdě povinni použít výhradně vozidlo vybavené zimními pneumatikami.