Rainbow page separator

Rok Karla Němce završí křest nové publikace o významném umělci

Úterý, 26. listopadu 2019

Nové Město na Moravě / Nová kniha o Karlu Němcovi s názvem Strašidla, lyžaři, svatí… a podtitulem Karel Němec ve sbírkách Horáckého muzea bude 18. prosince v 17 hodin slavnostně pokřtěna v novoměstském Horáckém muzeu. Vydání katalogu, které doplní tematicky zaměřenou výstavu, symbolicky završí letošní Rok Karla Němce, jenž Novoměstští zasvětili památce významného výtvarníka a novoměstského rodáka.
Život a dílo umělce v publikaci zpracovala Hana Klínková, archivářka Památníku národního písemnictví a historička umění. Kniha vznikla s grantovou podporou ministerstva umění na vytvoření katalogu sbírek, tudíž na výstavě budou současně k vidění také publikované dřevoryty, ex libris, obrazy, perokresby, ručně psané a malované knihy, dřevěné sošky či plakáty. Výstava potrvá do 26. ledna.
Karel Němec (1879 – 1960) coby významný český malíř a grafik svými pozoruhodnými sgrafity vyzdobil nejenom řadu novoměstských domů a dalších staveb, ale tvořil je i v okolních obcích. Nejrozsáhlejší je sgrafitová výzdoba kostela svaté Kunhuty na novoměstském Vratislavově náměstí.