Rainbow page separator

Rumun podvedl německého řidiče, do Čech teď pět let nesmí

Pondělí, 2. Květen 2016

Policejní auto, policie, měření rychlosti

Žďársko / Velmi rychle udělil žďárský soud trest šestatřicetiletému rumunskému podvodníkovi, který koncem února u dálnice D1 připravil o peníze jednapadesátiletého německého řidiče. Dálniční policisté muže zadrželi v sobotu 23. dubna, o den později mu sdělili podezření z činu a další den mu soud uložil za přečin podvodu trest v podobě náhrady škody a zákazu pobytu na území České republiky v délce pěti let.

K podvodu došlo u čerpací stanice u Devíti křížů, když předtím německého řidiče zastavil muž, který se představil jako Ahmed Mustafa žijící v Německu, a požádal jej o pomoc s tím, že byl okraden a potřebuje půjčit peníze na benzin a ještě asi 500 euro. „Důvěřivý Němec historce uvěřil. Pohonné hmoty si údajně okradený muž natankoval do osobního vozidla Audi A6 s německou registrační značkou. Ochotný cizinec ještě vybral z bankomatu peníze ve výši 16 tisíc korun a předal je údajnému okradenému. Ten mu dal svoji vizitku a do zástavy přidal dva prsteny a náramek žluté barvy vyrobené z mosazi. Tyto šperky byly ale bezcenné a jak se později ukázalo, měly hodnotu zhruba 400 korun,“ přiblížila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Muži se domluvili, že půjčené peníze budou Němci vráceny na účet během týdne. Poté se měli dohodnout, jakým způsobem Němec vrátí zpátky zlato dané mu do zástavy. Peníze se však na účtu neobjevily a německý řidič prostřednictvím internetu v dané lokalitě objevil několik desítek Ahmedů Mustafů a dokonce i stejnou vizitku, kterou od „okradeného“ muže dostal. Proto vše ohlásil policistům. „Případ si k dalšímu prověřování převzali policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově, kteří vyhodnotili především dostupné kamerové záběry. Zjišťovali také údaje k vozidlu Audi A6 a jeho majiteli. Od začátku bylo zřejmé, že muž použil falešné jméno,“ přiblížila mluvčí.

V sobotu 23. dubna při běžné kontrole na dálnici policisté zastavili osobní auto Mercedes Benz s rumunskou poznávací značkou. Zjistili, že ho řídí jednatřicetiletý Rumun, který v České republice řídit nesmí. Jako spolujezdec s ním v autě jel šestatřicetiletý Rumun, který byl podle popisu a dalších skutečností ztotožněn jako hledaný podvodník, který v únoru podvedl německého šoféra. S předchozím souhlasem státního zástupce byl zadržen a umístěn do policejní cely. Muž se poté doznal. „Před soudem uvedl, že svého jednání lituje a že se za něj omlouvá. Poškozenému hodlá uhradit způsobenou škodu,“ dodala Dana Čírtková.