Rainbow page separator

Růžová kola si ještě před začátkem provozu vyzkoušelo 60 lidí

Pondělí, 6. května 2024

Žďár nad Sázavou / Růžové bicykly společnosti Rekola se 1. května objevily ve žďárských ulicích, přičemž ještě před oficiálním zahájením projektu sdílených jízdních kol, k němuž došlo 2. května, je o prvním květnovém dnu stihlo vyzkoušet šedesát zájemců. Kola jsou k dispozici v počtu 50 klasických a deseti elektrokol, rozmístěna jsou na zhruba třech desítkách stanovišť, která se mohou podle zájmu uživatelů průběžně měnit. Prvních 30 minut každé jízdy na klasických kolech mají cyklisté zdarma, další půlhodina je za 15 korun, avšak počet jízd není nijak omezen. Provoz elektrokol, která mají černou barvu, vyjde zájemce na 1,50 koruny za minutu jízdy. Sdílené bicykly budou v ulicích Žďáru v provozu do prosince, poté bude projekt, který město vyšel na více než milion korun, vyhodnocen. 

Vypůjčit si sdílené kolo je možné poté, co si zájemce do telefonu zdarma nainstaluje aplikaci Rekola, zaregistruje se a bude mít platební kartu, a to i pro jízdu zdarma. 

„V aplikaci pak stačí kliknout na tlačítko ‚půjčit kolo‘ a načíst QR kód na košíku, zámek se automaticky odemkne. S kolem je možné jet kamkoliv, vrátit ho ale lze pouze na místa označená v aplikaci. Zámek na zadním kole stačí uzamknout páčkou, tím se jízda ukončí,“ popsala mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.  

Uživatelé sdílených kol se musí seznámit s informacemi o místech, kde se bicykly nacházejí a kam se zase dají vracet. Stanoviště jsou umístěna tam, kde je větší koncentrace lidí - třeba na náměstí, u městského úřadu, zámku nebo kostela na Zelené hoře, u Pilské nádrže, Domu kultury, ale i na Vysočanech nebo Klafaru.

Zástupci města nabídkou sdílených kol usilují o rozšíření nemotorové dopravy ve městě. „Už nějakou dobu pracujeme na tom, aby se mohli cyklisté po městě pohybovat bezpečně a nemuseli jezdit v hustém silničním provozu. Řadu vhodných chodníků jsme proto proměnili na společné stezky pro chodce a cyklisty, v rámci různých projektů myslíme i na cyklostezky. Věříme, že se podaří dostat spoustu lidí do sedel,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos.