Žďársko, zdarsko, aktuality, koupání, Dářko, Sykovec
Rainbow page separator

Rybníky lákají ke koupání, nejčistší vodu má Dářko a Sykovec

Sobota, 28. Červenec 2012

Žďársko/ Lidé, kteří se chtějí v parném počasí zchladit v přírodních vodních nádržích, mají ve žďárském okrese i okolních regionech spoustu možností. Především citlivější jedinci by však rybník, ve kterém se smočí, měli vybírat velice pečlivě. Některé vybrané plochy sledují v letních měsících i hygienici. Na Žďársku se jedná o celkem šest vodních nádrží. V současné době nejčistší vodou disponují dvě z nich. Jedná se o Velké Dářko, největší rybník na Českomoravské vrchovině, který měl podle výsledků zveřejněných ve čtvrtek 26. července vodu vhodnou ke koupání.

Taktéž Sykovec na Novoměstsku si mohou lidé bez obav zvolit jako koupací plochu pro svoji rekreaci. Tento pro změnu nejvýše položený rybník Vysočiny má rovněž vodu bez závad. Čistá je také specifická plocha v regionu – Koupací biotop Šiklův Mlýn u Zvole na Bystřicku. Převážné většině lidí by nemělo uškodit ani plavání a koupání ve žďárské Pilské nádrži. Tato voda měla 26. července pouze zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti a mírně zvýšené množství chlorofylu. Znamená to tedy, že je nezávadná a jenom s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů.

Zvýšené množství chlorofylu a výskyt sinic zaznamenali hygienici opětovně v Domanínském rybníce na Bystřicku. Tato zhoršená jakost vody však znamená riziko zdravotních potíží především pro citlivé osoby. Zákaz koupání pak stále panuje v Medlově na Novoměstsku. V této vodní nádrži se masově rozmohly sinice a je tam evidováno i zvýšené množství chlorofylu. Při koupání v tomto rybníce hrozí akutní poškození zdraví. (zp)