Žďársko, zdarsko, aktuality, přikrmování, ptactvo
Rainbow page separator

S přikrmováním ptactva lze začít již nyní

Čtvrtek, 3. listopadu 2011

Žďársko/ Některé druhy ptactva, které se na Žďársku i v celé České republice vyskytují, odlétají na podzim do teplejších krajů. Vyhledávají tam nejenom příznivější podnebí, ale také dostatečnou potravní nabídku. Mnozí další opeřenci však naše kraje neopouštějí – zůstávají přes zimu tady a uvítají, pokud se lidem podaří jim období nedostatku a strádaní usnadnit. Pomoci může skutečně každý, a to přikrmováním, se kterým je možné začít již na začátku listopadu.

Nejběžnější a zároveň asi nejsnazší je vybudovat nebo koupit krmítko, které lze umísti například na zahradu rodinného domku, ale i na balkon nebo na parapet okna bytu. Typů krmítek je skutečně velké množství, milovníci přírody by ale měli myslet hlavně na to, že zázemí pro ptáky musí mít stříšku, aby na předkládanou potravu nepršelo a nesněžilo. Navlhlé krmivo pak snáz podléhá zkáze a opeřencům může nakonec spíše uškodit. Ideální také je, aby plocha, na niž lahůdky lidé ptactvu předkládají, měla alespoň dva centimetry vysokou obrubu – zamezí se tak tomu, aby někteří strávníci krmivo rozmetali na zem. Vhodná je také blízkost stromů nebo keřů – zázemí a krytu pro opeřence.

A co vlastně mohou lidé ptákům během pozdního podzimu, zimy a jarního období předkládat? „Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku – ne však slanou, maso nakrájené na kousky, strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Použít můžeme i jakákoliv semena, tedy slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko či  řepku. Velice vhodná jsou i drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze navíc zakoupit přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků,“ informují webové stránky České společnosti ornitologické.

Lidé by se měli hlavně vyvarovat potravin zkažených, s plísní, slaných, kořeněných, uzených. Tabu je například i přepálený lůj nebo těstoviny – tyto „lahůdky“ mohou opeřencům způsobit minimálně zažívací potíže, ale i úhyn.
Potrava je samozřejmě odlišná podle toho, o jaké druhy ptactva se jedná. Například kachny, labutě a další vodní ptáci mohou konzumovat i těstoviny. Kromě toho také měkké pečivo. U sýkorek, vrabců, strakapoudů a dalších pěvců je ale ideální se řídit výše uvedenými pravidly a raději moc neexperimentovat.