Rainbow page separator

Santiniho barokní skvost čeká rekonstrukce za desítky milionů

Neděle, 9. Duben 2017

Zelená hora Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Prostřednictvím dotace z integrovaného regionálního operačního programu bude opraven kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Na obnovu církevního stánku, který čeká kompletní rekonstrukce, bylo uvolněno 42,7 milionu korun. „Současný stav poutního kostela působí dost zchátrale a už letmý pohled běžného návštěvníka na jeho fasádu nebudí dojem udržované památky zapsané už více než dvacet let v seznamu UNESCO. Díky realizaci projektu se veřejnosti otevřou i dosud zatím nepřístupné prostory,“ vysvětlila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Projekt je zaměřen na obnovu exteriéru i interiéru, který je v mnohých případech v nevyhovujícím a v případě některých plastik havarijním stavu. Dojde k obnově fasády, oken i štukové výzdoby, ke zrestaurování mobiliáře, podlahy a osvětlení.
Po obnově bude otevřena další průvodcovská trasa a nová expozice. Renovace osvětlení umožní rozšíření doby zpřístupnění památky do pozdějších večerních hodin. „Předpokládané ukončení celkové rekonstrukce objektu je 31. prosince 2020. Poté farnost plánuje rozšíření nabídky duchovních a kulturních programů, koncertů a realizaci vzdělávacích programů pro školy,“ doplnil Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.